K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezdomni i samotni

0

W okresie zimowym szczególną uwagę powinno zwrócić się na osoby narażone na wychłodzenie – bezdomnych, nieporadnych życiowo czy też starszych. O sytuacji zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia należy informować odpowiednie służby.

Nie powinno się przechodzić obojętnie obok osób nocujących na klatkach schodowych, w opuszczonych budynkach, w okolicach śmietników czy ogródków działkowych, a także obok nietrzeźwych narażonych na działanie niskiej temperatury. Każdy taki przypadek można zgłaszać policji, straży miejskiej lub pracownikom ośrodków pomocy społecznej. Odpowiednia reakcja może zapobiec tragedii.

Zbliża się zima, ale już teraz odnotowujemy niskie temperatury – mówi asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku. – Policjanci i pracownicy ośrodków pomocy społecznej kontrolują miejsca pobytu tych osób. Proponują miejsca, na przykład w noclegowni. Staramy się dotrzeć do tych wszystkich osób, udzielić im niezbędnej pomocy, ale zwracamy się też do państwa z prośbą o reagowanie. Z prośbą o to, abyśmy zwracali uwagę na te osoby, które spędzają czas poza budynkami, na zewnątrz. Te temperatury często zagrażają ich życiu. Numer alarmowy 112 w całej Polsce jest darmowy. Zawsze można zawiadomić, że określonym miejscu przebywa taka osoba, a jej życie lub zdrowie są zagrożone. My podejmiemy dalsze działania i sprawdzimy tę informację.

Miejsca przebywania osób bezdomnych sprawdzane są zimą przez służby socjalne i porządkowe.

Jeżeli taka osoba odmówi pomocy, w dalszym ciągu kontrolujemy, monitorujemy tę sytuację wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy – zapewnia asp. sztab. Magdalena Zielke. Razem z nimi kontrolują takie miejsca dzielnicowi. Pamiętajmy, że często od nas może zależeć życie tych osób.

Informacje przekazane odpowiednim służbom mogą pomóc w ustaleniu miejsc pobytu osób narażonych na wychłodzenie i zapewnieniu im odpowiedniej pomocy doraźnej lub długoterminowej. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.