K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niecodzienny spacer

0

Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi przygotowała kolejny QUEST dla mieszkańców i turystów. Tym razem we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi stworzono szlak słupskich ciekawostek przyrodniczych.

Rzeka Słupia – chluba nasza na wędrówkę Cię zaprasza. Czy jesteś z daleka, czy pochodzisz stąd, wyruszaj dziś śmiało Słupią pod prąd.” Tymi słowami rozpoczyna się przygoda na szlaku słupskich ciekawostek przyrodniczych. Wystarczy wziąć ulotkę z Centrum Informacji Turystycznej lub z siedziby Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, udać się do parku Powstańców Warszawskich i podążać za kolejnymi wskazówkami.

Przygotowaliśmy taką trasę, tak zwany QUEST – wyjaśnia Anna Kasprzak z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. – Jeżeli ktoś nie wie, co to oznacza, to jest to taka bezznakowa wędrówka, szlak bez oznakowania. Idziemy i odkrywamy nowe miejsca. Jest to trochę przygoda, trochę gra terenowa, trochę podchodów i zgadywanek. Wszystko zostało opisane wierszem lub prozą. Po drodze spotykamy różne rzeczy nad którymi musimy się pochylić, zobaczyć, zajrzeć i docieramy do jakiegoś określonego miejsca. W przypadku Słupska były już opracowane szlaki historyczne i kulturowe, ale nie było nic o przyrodzie naszego miasta. My jesteśmy związani szczególnie z rzeką, w związku z czym wzdłuż rzeki biegnie ta wędrówka.

Przejście szlaku zajmuje ok. 45 minut. Podczas wędrówki należy rozwiązywać zagadki, a wskazane litery utworzą hasło, podobnie jak w tradycyjnych krzyżówkach.

Wędrówka zaczyna się przy pomniku Powstańców Warszawskich kolo pierwszego ogólniaka, natomiast kończy się za przepławką – informuje Anna Kasprzak. – Już uchyliłam rąbka tajemnicy, że trasa biegnie wzdłuż rzeki Słupi i może przytoczę taki malutki fragmencik. „Czas przyszedł, by szukać wodnego rozwidlenia, rzeki Słupi i kanału Młynówki bliskiego połączenia. Ten kanał dla ryb łososiowatych spełnia bardzo ważne zadanie, służy jako tarlisko, miejsce godów, umożliwiając ich rozmnażanie”. Tego typu zagadki i podpowiedzi czekają na państwa na trasie.

Przejście szlaku i odgadnięcie hasła uprawnia do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Słupia – rzeka wiedzy”, która znajduje się w sali edukacyjnej Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.