K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Badają ryby

0

Od kilku lat ichtiolodzy szukają przyczyny choroby, na którą w pomorskich rzekach rokrocznie zapadają ryby łososiowate. W tym roku z pomocą przyszli badacze z Puław. Eksperci pobrali do analiz próbki od chorych ryb. Teraz trzeba poczekać na wyniki.

Polski Związek Wędkarski ma sporo kłopotów z rybami wędrownymi. Do głównych problemów zaliczyć należy kłusownictwo oraz niedrożność rzek w miejscach, gdzie ryby powinny płynąć w górę na naturalne tarliska. Dodatkowo od kilku lat wędkarze obserwują wrzodziejącą martwicę skóry ryb. Przyczyny tej choroby wciąż nie są znane, dlatego na pomoc naszym badaczom przybyli lekarze z Puław.

Jest to choroba o nieznanej etiologii – mówi Wojciech Sobiegraj, ichtiolog PZW w Słupsku. – Nikt tak naprawdę tego nie przebadał. Ta choroba jest nie tylko w naszej rzece, w Słupi. Występuje we wszystkich rzekach w Polsce, do których wpływają na tarło wędrowne ryby łososiowate. Tak naprawdę choroba ta jest w całej zlewni Bałtyku. Naukowcy próbowali znaleźć przyczynę tej choroby, ale do tej pory jeszcze się nie udało.

Badacze z Puław pobierali próbki skóry oraz narządów wewnętrznych ryb, które przepływają przez przepławkę znajdującą się w Parku Kultury i Wypoczynku. Próbki pobierano zarówno od tych osobników, których skóra była niemal w całości opanowana przez chorobę, jak i od tych, u których martwica skóry rozwijała się dopiero w początkowym stadium.

Przyjechali pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach – informuje Wojciech Sobiegraj. – Jest to największy instytut weterynarii w Polsce. Mają możliwości, maja narzędzia do tego, żeby przebadać to jeszcze lepiej. Miejmy nadzieję, że coś z tego wyjdzie.

Pobrane od ryb próbki zostaną przewiezione do instytutu w Puławach i tam poddane różnego rodzaju testom i analizom. Być może otrzymane wyniki pozwolą powiedzieć więcej na temat przyczyn tej choroby. Przypomnijmy, że chore ryby są łatwą zdobyczą dla kłusowników i mogą trafić do sprzedaży. Ich spożycie może być groźne dla zdrowia człowieka, dlatego zawsze warto kupować ryby ze sprawdzonego źródła. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.