K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szpital szuka pielęgniarek

0

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku poszukuje do pracy pielęgniarzy i pielęgniarek. Placówka oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia i dodatkowe benefity.

Służba zdrowia od dłuższego czasu zmaga się brakiem personelu medycznego. Nie inaczej jest w wypadku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Placówka na szeroką skalę rozpoczęła rekrutację pielęgniarek i pielęgniarzy na wszystkie oddziały, w tym tak zwany oddział covidowy. Szpital proponuje zatrudnienie na etat lub umowę cywilnoprawną. Wynagrodzenie dostosowane zostanie do kwalifikacji zawodowych z uwzględnieniem indywidualnych negocjacji. Placówka zachęca do podjęcia pracy, oferując gwarancję rekompensaty finansowej za okres kwarantanny lub nieobecności z powodu choroby do 20 dni. Ponadto pracownicy zatrudnieni na umowę cywilnoprawną mają zapewnione 21 dni urlopu.

Poszukujemy pielęgniarek i pielęgniarzy do wszystkich oddziałów, ponieważ w naszym kraju na pielęgniarskim rynku pracy u nie ma tak naprawdę pielęgniarek i pielęgniarzy. Duża część z nich w naszym szpitalu to osoby starsze wiekiem, w wieku przedemerytalnym, więc za jakiś czas będą odchodzić na emeryturę i wtedy może powstać wyrwa – mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – My na razie radzimy sobie z tym obstawieniem miejsc pielęgniarskich, natomiast musimy zadbać o to, co będzie w przyszłości. Trzeba wziąć pod uwagę, że w naszym szpitalu pracuje sześćset pielęgniarek i pielęgniarzy. To duża liczba. Na drugim biegunie tych starszych pracowników są młode pielęgniarki, które idą na macierzyński, na wychowawczy, chorują itd., więc musimy każdego roku pozyskiwać jak najwięcej nowych pielęgniarek i pielęgniarzy, aby utrzymać ciągłość pracy.

Dodatkowe benefity przewidziane są dla osób, które zdecydują się na podjęcie pracy na oddziałach covidowych.

Praca jest o tyle atrakcyjna, że pracujący tam personel ma 100 procent dodatku oprócz tego, co dostaje jako podstawowe wynagrodzenie. Praca może wydawać się ciężka, chociażby z powodu kombinezonów, w których trzeba chodzić, ale w myśl naszych regulacji personel pielęgniarski pracuje w nich trzy godziny, a potem ma prawo do odpoczynku – mówi Marcin Prusak.

Braki w personelu medycznym szpital stara się uzupełniać, zatrudniając absolwentów pielęgniarstwa Akademii Pomorskiej. Rocznie w ten sposób udaje się pozyskać od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, jednak to za mało, aby zlikwidować kadrowe niedobory. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.