K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zlikwidują bariery

0

Mieszkańcy obszaru objętego rewitalizacją do końca marca mogą zgłaszać problemy w przestrzeni miejskiej, które utrudniają codzienne życie. Konsultacje prowadzone są w ramach projektu „Miasto bez barier”. Warto skorzystać z możliwości likwidacji barier architektonicznych, ponieważ to już ostatni rok realizacji projektu.

Mieszkańcy Podgrodzia, Śródmieścia i Starego Miasta mogą zgłaszać miejsca, które ich zdaniem wymagają przeróbek lub przebudowy tak, aby zwiększyć komfort przemieszczania się zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami. Takie działania naprawcze będą prowadzone w ramach kolejnej edycji programu „Miasto bez barier”.

Mówimy tu o niewielkich interwencjach związanych czy to z niwelacja jakiegoś krawężnika, jakiegoś stopnia, brakiem barierki, która mogłaby umożliwić wejście w przestrzeń publiczną – tłumaczy Paweł Krzemień z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – To co ważne w ramach tego działania, nie możemy niestety interweniować wewnątrz mieszkań, a często te bariery występują w miejscu, gdzie spędzamy większość czasu. Obostrzenia projektowe wykluczają tego typu interwencje. Mówimy o niwelacji tych barier w przestrzeni ogólnodostępnej, ale przecież zwłaszcza w tej części zabytkowej o przedwojennej genezie jest masę takich miejsc. Na przykład jakiś stopień przed klatką schodową stanowi dla osób z niepełnosprawnościami często barierę die do przebycia.

Warto zgłosić problematyczne miejsca, dlatego że jest to ostatni rok realizacji tego projektu. Do tej pory aktywność słupszczan w tym zakresie była różna.

Zainteresowanie kształtowało się bardzo różnie – mówi Paweł Krzemień. – Mieliśmy rok korzystniejszy, jak 2020, ale w 2019 tych zgłoszeń było stosunkowo mało. Mówiąc o naborze, mówimy o sytuacji, kiedy wyczerpiemy limit przyznany na dany rok. Były i takie konkursy, gdzie właściwie cała dostępna pula wykorzystywana była przez kilka, kilkanaście dni. Takim dużym zainteresowaniem cieszyły się te nabory. Spodziewamy się, że zupełne novum, które w tym roku się pojawia, czyli kolejny konkurs nazwany Wykonuję, segreguję, dbam związany z porządkowaniem miejsca nagromadzenia odpadów będzie się cieszył takim olbrzymim zainteresowaniem. Chociażby z racji tego, że zgłoszeń takich miejsc, gdzie taki problem występuje jest bardzo dużo. Myślę, że mieszkańcy pójdą za ciosem i korzystając z tej atrakcyjnej oferty będą chcieli te miejsca uporządkować.

Regulamin konkursu „Miasto bez barier” wraz z wnioskami dostępny jest na stronie www.inspiruj.org. Wnioski będą przyjmowane do 1 kwietnia. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.