K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Widoczna aktywność

0

W przestrzeni miejskiej coraz częściej można zauważyć efekty pracy uczestników zajęć Centrum Integracji Społecznej. Niedawno w parkach pojawiły się budki lęgowe dla ptaków wykonane w ramach projektu „Kierunek: Aktywność III”.

Centrum Integracji Społecznej od lat wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. To ludzie z problemami alkoholowymi, uzależnieni od używek, bezdomni i długotrwale bezrobotni. Jedną z metod terapeutycznych jest organizacja warsztatów zawodowych, podczas których uczestnicy zajęć CIS uczą się wykonywać np. prace remontowe lub porządkowe. Ich wkład w wygląd miasta można zauważyć na ulicy Nowobramskiej, gdzie znajduje się wyremontowany w ramach warsztatów tramwaj. Działania CIS-u można zauważyć też w Parku Kultury i Wypoczynku.

Wykonaliśmy budki lęgowe – informuje Monika Zenik-Krupień, kierownik Centrum Integracji Społecznej. – Okazało się, że tylko na chwilę, bo one szybko zniknęły w tej przestrzeni parkowej. Postanowiliśmy wykonać dwa razy tyle i z dziesięciu budek lęgowych zrobiło się już trzydzieści. W najbliższym czasie zostaną one zawieszone na pozostałych drzewach. Lubimy włączać się w takie akcje, które maja większą wartość. Dajemy rzeczom drugie życie, bo budki lęgowe powstają z takich materiałów, które innym osobom już do niczego się nie nadawały, a my daliśmy drugie życie deskom.

Dla uczestników warsztatów docenienie ich pracy przez mieszkańców Słupska to dodatkowa motywacja w kierunku wyjścia z trudnej sytuacji życiowej.

Myślę, że tak jak każdy człowiek cieszy się, gdy może zrobić coś dla drugiej osoby – mówi Monika Zenik-Krupień. – Wszelkie nasze działania tam, gdzie pojawiamy się, na przykład w [placówkach wspierających dzieciaki czy osoby schorowane, to nasz uczestnik widzi nie tylko wartość wyremontowanego pomieszczenia czy innej przestrzeni, ale też wdzięczność człowieka, który w tej przestrzeni będzie żył.

Głównym celem zajęć zawodowych organizowanych przez Centrum Integracji Społecznej jest stopniowe przywracanie uczestników na rynek pracy. To swego rodzaju szkolenie dla osób po przejściach, które pozwala potem podjąć normalne zatrudnienie. CIS szacuje, że około 40 procent podopiecznych podejmuje pracę po zakończeniu udziału w projektach. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.