K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Znów na podium

0

II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku zajęło 2. miejsce w województwie i 29. w kraju w rankingu szkół „Zwolnieni z teorii”. Plebiscyt uwzględnia te placówki, w których docenia się zaangażowanie społeczne uczniów oraz wspiera ich kompetencje proinnowacyjne. W tym roku szkolnym słupski ogólniak realizował 13 takich projektów.

Ranking szkół „Zwolnieni z teorii” zamiast wyników matur premiuje aktywność społeczną i przedsiębiorcze podejście uczniów. Od czterech lat II Liceum Ogólnokształcące angażuje się w ten konkurs. W bieżącym roku szkolnym uczniowie zrealizowali aż 13 różnego rodzaju projektów.

Od tych działań, które były potrzebą chwili, czyli wsparcie chorych na covid w szpitalu – przypomnę, że uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zorganizowali zbiórkę niezbędnych przyborów higienicznych, toaletowych, wody do picia, aby w zasadzie chwilę później przekazać to naszym chorym, którzy przebywali w słupskim szpitalu – poprzez organizację konkursów, w których to chcieli zachęcić swoich młodszych kolegów nie tylko z miasta, ale również z regionu do tego, aby poznawali język ojczysty, aby poznawali kulturę krajów angielskich, po działania związane z poznaniem siebie, czyli chociażby projekt badający predyspozycje, style uczenia się, sposoby poznawania i odkrywania wiedzy – mówi Mariusz Domański, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Były też takie, w których zbieraliśmy karmę dla schroniska, czyli temat aktualny nie od dziś, ale i on funkcjonował. Był także temat trochę promocyjny: „Dlaczego Mickiewicz?”, w którym młodzi ludzie chcieli pokazać, dlaczego warto wybrać II liceum, dlaczego tutaj warto spędzić najbliższe cztery lata.

Innym projektem realizowanym w ramach konkursu było stworzenie aplikacji mobilnej, promującej słupskie niedźwiadki szczęścia. Co ciekawe, uczniowie II LO doskonale łączą aktywność w olimpiadach przedmiotowych z wolontariatem i działaniami prospołecznymi. To przede wszystkim zasługa ich samych i odpowiedniego wsparcia.

Według psychologów te umiejętności miękkie będą tymi umiejętnościami predysponującymi do określonej pracy. Już nie umiejętności twarde, tylko właśnie umiejętności miękkie związane z samorozwojem, z gospodarowaniem czasu, z empatią, ze współodczuwaniem, ale również organizowaniem pewnego warsztatu pracy, do którego olimpiada „Zwolnieni z teorii” świetnie przygotowuje – mówi dyrektor liceum. – Tam uczeń, grupa uczniów musi samodzielnie dysponować czasem, wpisywać się w projekt i go realizować. Tam nikt nie przymusza, nikt nie przypomina. Oczywiście jest wsparcie ze szkoły, jeśli chodzi o nauczyciela przewodnika, jest mentor przydzielony w ramach olimpiady, ale on tylko pokazuje kierunki. To młody człowiek sam musi sobie zaaranżować przestrzeń, zaczynając od pomysłu, kończąc na podsumowaniu, poprzez pozyskanie sponsorów, rozpowszechnienie informacji, zebranie tego wszystkiego w jednym miejscu. Dlatego też bierzemy udział w „Zwolnionych z teorii” i od lat jesteśmy wysoko w tej olimpiadzie, bo zależy nam, aby nasi uczniowie wychodzili ze szkoły z bagażem dobrych umiejętności miękkich, działań prospołecznych.

Aktualnie trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Dyrekcja szkoły oraz uczniowie zachęcają wszystkich ambitnych i ciekawych świata młodych ludzi do wyboru II LO.

Mamy stary budynek, niepowtarzalną atmosferę, sześć języków do wyboru, jako jedyna szkoła w mieście mamy 100 procent zdawalności na egzaminie maturalnym, świetną kadrę i przesympatycznych, aktywnych, mądrych uczniów – mówi dyrektor Mariusz Domański.

Trudno powiedzieć, jak organizacyjne będzie wyglądał nowy rok szkolny. Niemniej jednak uczniowie II LO zamierzają realizować kolejne projekty i wspierać swoimi działaniami lokalną społeczność. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.