K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Survival dla nauczycieli

0

19 nauczycieli z całej Polski, od Szczecina aż po Hajnówkę, wzięło udział w szkoleniu survivalowym. Zajęcia zorganizowane zostały w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

Przez cały tydzień nauczyciele klas mundurowych szkolili się z zakresu przetrwania w warunkach środowiska naturalnego. Organizatorami przedsięwzięcia obok Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce były Biuro do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” i 6 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Ustce.

Tutejsze szkolenie jest elementem systemu szkoleń – mówi Waldemar Zubek z biura programu „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. – Tym, co jest niezwykle istotne, to zapewnienie odpowiedniego poziomu instruktorów dla tych szkół. W zasadzie każda klasa mundurowa posiada swojego opiekuna. Czasami jest to były żołnierz, czasami nauczyciel. I to szkolenie przeznaczone jest właśnie dla nauczycieli. Jest to wycinek szkolenia, który powinni poznać uczniowie-kadeci. Rola nauczyciela jest więc bezwzględnie ważna. Mamy tutaj bardzo zaangażowanych nauczycieli. Oni będą znali od podszewki wszystko to, co następnie będą przekazywać uczniom. Sami dokładnie to robili podczas szkolenia. Będą w stanie to nadzorować, przekazać uczniom, może nawet poprowadzić takie zajęcia. Dlatego szkolenie o specjalizacji survivalowej jest elementem systemu szkolenia, który spowoduje, że coraz więcej nauczycieli jest wyszkolonych w coraz większym zakresie wiedzy.

Program szkolenia został tak przygotowany, aby pokazać biorącym w nim udział nauczycielom, jak przetrwać w warunkach naturalnych. Kursanci dowiedzieli się między innymi, w jaki sposób zbudować schronienie, uzdatniać wodę czy właściwie używać kompasu.

Jest to kurs przetrwania w warunkach środowiska naturalnego dla nauczycieli klas mundurowych – informuje kapitan Wojciech Kordus z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. – W ramach tego pięciodniowego kursu, nauczyciele w pierwszej części są przygotowywani teoretycznie do zadania, które będzie ich czekało w kolejnych dniach. Następne dwa dni przebywają w warunkach naturalnych, gdzie uczą się m.in. medycyny przetrwania, rozpalania ognisk, budowania schronień, pozyskiwania wody. Następnie w warunkach naturalnych kursanci bytują w porze nocnej. Organizują sobie obozowisko, rozpalają ogień. Po prostu w porze nocnej muszą przetrwać i poprawiać swoją sytuację bytową. W ostatnim dniu szkolenia przystępujemy do egzaminu, w ramach którego pozyskane wcześniej umiejętności są sprawdzane i weryfikowane przez instruktorów na punktach nauczania.

Kursanci dobrze radzili sobie z powierzonymi im zadaniami, choć – jak przyznają – nie było łatwo. Dlaczego w ogóle zdecydowali się na udział w tego typu szkoleniu?

Po to, żeby czegoś nowego się nauczyć – twierdzi Bartosz Pakuła, nauczyciel w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku. – Część wiadomości być może utrwalić, rozwinąć aby później przekazać to swoim uczniom.

Widać, że zaangażowanie kursantów jest bardzo duże – podkreśla kapitan Wojciech Kordus. – Szybko chłoną wiedzę, przystosowują się do naszych zaleceń i wykonują nasze polecenia bardzo sprawnie. Myślę, że w przyszłości będą mogli z powodzeniem wykorzystywać pozyskaną wiedzę do przekazywania jej być może przyszłym żołnierzom, a na pewno uczniom.

Wszyscy nauczyciele, którzy przyjechali do usteckiego Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, ukończyli kurs z wynikiem pozytywnym. Od września swoją wiedzę i umiejętności przekazywać będą uczniom klas wojskowych. (opr. wk)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.