K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zgłoś porzucone odpady

0

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie informuje o możliwości anonimowego zgłaszania nielegalnych składowisk odpadów. Można to zrobić przy pomocy przycisku „Zgłoś interwencję” na stronie internetowej GIOŚ. Zgłoszeniem zajmie się Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.


W ostatnich latach nasiliło się zjawisko porzucania odpadów komunalnych lub niebezpiecznych. Odpady lokowane są na terenach leśnych, polach, wyrobiskach poeksploatacyjnych czy na opuszczonych terenach przemysłowych. Wzrasta też problem wynajmowania przez nieuczciwe podmioty magazynów i innych nieruchomościach od osób prywatnych i gromadzenia w nich odpadów pod pozorem legalnej działalności. Po wypełnieniu obiektu zaprzestają działania i znikają, pozostawiając problem właścicielowi.

Jeżeli chodzi o kwestie nielegalnego wysypiska, nielegalnego miejsca magazynowania odpadów, to mówimy tu o każdym miejscu, w którym nie możemy prowadzić działalności związanej z gospodarowaniem odpadami. Czyli jeżeli w danym miejscu nie jest prowadzona specyficzna działalność, czy to polegająca na składowaniu, czy na przetwarzaniu odpadów, która prowadzona jest na podstawie decyzji administracyjnych, wówczas mówimy o nielegalności działania – czy to na nieruchomości zabudowanej, czy niezabudowanej, czy to w lesie, czy na terenie wspólnym, publicznym – mówi Krzysztof Gołębiewski, dyrektor Departamentu ds. Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w GIOŚ w Warszawie. – Jeżeli są gdzieś odpady w takim miejscu, mówimy już, że to nielegalne miejsce. Jako Inspekcja Ochrony Środowiska zachęcamy, żeby każde takie miejsce było zgłaszane, zarówno jeśli mamy tam mniejszą ilość odpadów, jak i dużą ilość odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, tak aby skutecznie zadziałać, ograniczyć degradację środowiska, a także zabezpieczyć dobro wspólne, przyrodę przed ewentualnymi negatywnymi skutkami tego, co zostało tam w sposób nielegalny zgromadzony
Wychodząc naprzeciw problemowi Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie utworzył nową możliwość zgłaszania nielegalnego składowiska odpadów komunalnych. Dokonać tego możemy za pośrednictwem strony gios.gov.pl, klikając w czerwoną ikonę „Zgłoś interwencję”. Następnie musimy uzupełnić formularz w celu zidentyfikowania problemu i podania miejsca, gdzie takie zdarzenie zostało odnotowane. Można też załączyć zdjęcie, które zobrazuje skalę zdarzenia.

Formularz interaktywny, który został uruchomiony na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, jest nowym narzędziem, które umożliwia zgłaszanie w sposób bieżący za pomocą komputera czy telefonu z dostępem do internetu interwencji w zakresie różnego rodzaju zdarzeń, które szkodzą środowisku. Oczywiście GIOŚ w swojej pracy już wcześniej przyjmowała także interwencje w zakresie możliwości degradacji środowiska, czy to poprzez zrzut nieczystości do wody, czy nielegalne magazynowanie odpadów, niemniej jednak nigdy nie było takiego narzędzia elektronicznego, które zostało uruchomione właśnie teraz m.in. w celu przeciwdziałania tym różnym zdarzeniom niepożądanym, które identyfikujemy w naszej pracy – mówi Krzysztof Gołębiewski.
Warto pamiętać, że naszym obowiązkiem jest dbanie o środowisko i jego ochrona, dlatego też Inspekcja Ochrony Środowiska zachęca do korzystania z formularza zgłoszeniowego, zawsze gdy zauważymy nielegalne składowisko odpadów .

Między innymi te działania, które były prowadzone w momencie uruchomienia formularza, miały na celu uświadomienie wszystkim, że powinniśmy czuć się odpowiedzialni za otaczające nas środowisko, ze powinniśmy zgłaszać każdy przypadek nielegalnego postępowania z odpadami, tak aby – po pierwsze – pokazać, że wspólnie możemy zapobiec porzucaniu zarówno tej mniejszej, jak i większej ilości odpadów, i że nikt nie jest bezkarny, ze każda osoba, która dopuszcza się porzucania odpadów jest karana na podstawie kodeksu wykroczeń, a osoby, które prowadzą ten proceder na większą skalę, często w ramach działalności przestępczej, są karane już na podstawie przepisów kodeksu karnego i są im jednocześnie wymierzane duże grzywny administracyjne wynikające z ustawy o odpadach – mówi dyrektor Krzysztof Gołębiewski.
Zgłoszenia trafiają bezpośrednio do Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który po oględzinach terenu podejmuje decyzję o dalszych działaniach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.