K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pałac po remoncie

0

Dobiegł końca długo oczekiwany remont pałacu w Damnicy. Zabytkowy obiekt, wybudowany w latach 70. XIX wieku, całkowicie zmienił swoje oblicze i odzyskał dawny blask. W pałacu oficjalnie zainaugurowało swoją działalność Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.

Pałac w Damnicy jest jednym z najpiękniejszych obiektów zabytkowych powiatu słupskiego. Z wystroju zachowało się wiele wartościowych elementów, świadczących o dawnej świetności pałacu. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów wewnątrz budynku jest 10-metrowa palma konopna, przywieziona w 1919 z Palestyny. Remont pałacu trwał od początku 2019 roku i był podzielony na etapy. Najbardziej rzucającą się zmianą jest nowa elewacja. Przeznaczono też środki na dostosowanie budynku do wymogów przeciwpożarowych. W pałacu nadal mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a od czerwca swoją nową siedzibę ma tu też Centrum Kultury Powiatu Słupskiego.

Dla naszej jednostki jest to niesamowite pójście do przodu – dzieli się refleksją Sandra Winnicka, dyrektor Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. – Mam tu na myśli warunki lokalowe, bo te poprzednie nie były zbyt korzystne dla nas. Dzięki temu, że znajdujemy się już w tym miejscu, na przełomie czerwca i lipca mogliśmy zorganizować warsztaty dzienne dla dzieci, natomiast kilka dni temu zakończyliśmy plener malarsko-rzeźbiarski. Gościliśmy w pałacu czternastu artystów, jedenastu malarzy i trzech rzeźbiarzy. Malarskie efekty pleneru można już podziwiać w Galerii Sztuki Ludowej w siedzibie starostwa w Słupsku, a rzeźbiarskie znajdują się w obrębie pałacu w Damnicy.

Oficjalne otwarcie pałacu odbyło się w miniony czwartek i było powiązane z wręczeniem przez Starostę Słupskiego, Pawła Lisowskiego, statuetek „Białego Bociana 2021”. Wyróżnienie przyznawane jest lokalnym artystom za szczególnych wkład i promowanie kultury powiatu.

W tym roku mieliśmy jedenastu laureatów – informuje Sandra Winnicka. – Trzy osoby oprócz nagrody finansowej otrzymały statuetkę Białego Bociana, która jest charakterystyczna dla tej imprezy. W tym roku były to Anna Płoszaj, Katarzyna Wiśniewska i Katarzyna Nazaruk. Te panie są mieszkankami powiatu i każda z nich reprezentuje inną dziedzinę kultury.
Łączny koszt remontu pałacu wyniósł 4 miliony złotych. Kolejnym etapem modernizacji ma być przebudowa bezpośredniego otoczenia pałacu, w tym zabytkowego podjazdu, parkingu oraz parku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.