K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Progresja na Deotymy

0

Wczoraj przy ulicy Deotymy 24 została oficjalnie otwarta nowa siedziba Fundacji Progresja. W lokalu, który w 2020 roku przekazało miasto, został przeprowadzony generalny remont, dzięki czemu fundacja może w komfortowych warunkach działać na rzecz osób niepełnosprawnych.

Fundacja Progresja jest słupską organizacją pozarządową, która została założona 10 lat temu w celu wsparcia i integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Do nowej siedziby wprowadziła się już w kwietniu, ale dopiero wczoraj, z udziałem włodarzy miasta, nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu.

Ta fundacja, która dotychczas mieściła się w kilku miejscach w Słupsku, na dodatek bardzo niewygodnych, bo na przykład przy Filmowej na drugim piętrze, w 2020 roku otrzymała od miasta to pomieszczenie – informuje Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Pomieszczenie było kompletnie zdewastowane i nie było na nie chętnych. Zadeklarowała wsparcie pani prezes Rozental, że takie pomieszczenie znajdziemy, które będzie spełniało przede wszystkim funkcje łatwego skomunikowania się dla osób z niepełnosprawnościami, czyli z wejściem z poziomu ziemi. To pomieszczenie przy wsparciu miasta i bardzo dużych nakładach fundacji zostało poddane kompletnemu liftingowi. Nie dowierzałam, jak ono może wyglądać po kilku miesiącach działań.

Fundacja udziela osobom niepełnosprawnym różnych form pomocy poprzez tworzenie, upowszechnianie i wdrażanie nowoczesnych urządzeń i technologii informatycznych.

To pomieszczenie pozwoli nam na zwiększenie naszych działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ale także na rzecz seniorów – mówi Anna Rozental, prezes Fundacji Progresja. – Od 10 lat wspieramy osoby niepełnosprawne. Co roku odwiedza nas ponad 4 tysiące takich osób. Realizujemy mnóstwo działań na rzecz seniorów. Mamy zatrudnionego animatora, który zajmuje się organizacja czasu wolnego dla seniorów. Mamy zatrudnionych asystentów osób niepełnosprawnych, którzy wspierają takie osoby, które nie mogą wyjść z domu. Są na przykład osobami samotnymi. Nasi asystenci wychodzą z nimi do kina, do teatru, wspieraja w podróży czy do lekarza, czy do szpitala. Zdarzyło się, że pani która od ponad dwudziestu lat nie wyszła z domu, dzięki naszym asystentom jej się to udało.

Fundacja udziela też wsparcia merytorycznego, psychologicznego i prawnego osobom niepełnosprawnym,. Ważnym aspektem jej działań jest rozwijanie opieki wytchnieniowej dla rodziców i opiekunów tych osób.

W samym Słupsku jest ponad 13 tysięcy osób niepełnosprawnych – informuje Anna Rozental. – Codziennie mnóstwo osób z nami się kontaktuje czy to przez telefon, czy osobiście. Osoba, która do nas przyjdzie i będzie potrzebowała takiego wsparcia otrzyma od nas wsparcie kompleksowe.

Generalny remont lokalu przy ulicy Deotymy 24 kosztował ponad 200 tysięcy złotych i – jako obiekt komunalny – był częściowo sfinansowany przez miasto. Większość środków wyłożyła Fundacja Progresja, pozyskując dofinansowanie na ten cel z zewnętrznych źródeł i zaciągając pożyczki. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.