K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

O pająkach wiedzą wszystko

0

Wczoraj w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi Akademii Pomorskiej w Słupsku zakończyły się dwudniowe warsztaty zatytułowane „Różnorodność pająków Polski”. W programie zajęć znalazły się wykłady, ćwiczenia w terenie i w laboratorium.

Warsztaty poświęcone pająkom były otwarte dla każdego, kto chciał dowiedzieć się czegoś więcej o tych zwierzętach. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób, a zajęcia poprowadził m.in. doktor Robert Rozwałka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z najważniejszymi i najciekawszymi przedstawicielami naszych największych rodzin pająków – informuje dr Robert Rozwałka, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Pająków w Polsce mamy ponad 800 gatunków, a rodzin jest ponad 30, ale jest kilkanaście takich bardziej reprezentatywnych, jak na przykład pająki z rodziny krzyżakowatych czy pogońcowatych. One są prezentowane najpierw w formie teoretycznej. Uczestnicy poznają, jak one wyglądają, czym się charakteryzują, jakieś ciekawostki związane na przykład z biologią rozrodu, sposobami polowania czy konstrukcjami sieci. Potem, na materiale zebranym wcześniej i zakonserwowanym, uczestnicy zapoznają się w sposób praktyczny, czyli oglądają, obserwują te pająki i starają się znaleźć cechy, o których wcześniej mówiliśmy, na przykład rozstaw oczu, układ oczu, odróżnianie samca od samicy. To takie podstawowe rzeczy związane z morfologią pająków.
W trakcie zajęć w laboratorium uczestnicy nauczyli się rozpoznawać najważniejsze rodziny oraz dowiedzieli się jak trudne jest czasem oznaczanie pająka do gatunku. Warsztaty obejmowały ćwiczenia przy mikroskopie, a wśród schwytanych okazów, duże zainteresowanie wzbudzał pająk bagnik.

To jeden z naszych największych gatunków pająków, bo dolomedes plantarius ma nawet do 20 milimetrów długości ciała, a rozpiętość odnóży to nawet 50-60 milimetrówmówi dr Robert Rozwałka. Jest to gatunek, który prowadzi ziemno-wodny tryb życia. Występuje z reguły w strefie szuwarów tuż nad powierzchnią wody i tam poluje albo na różne owady biegające, albo wypływające na powierzchnię wody, albo wspinające się po roślinach. Czasami potrafi zapolować na ofiary spod wody. Poluje w ten sposób, że tylnymi odnóżami trzyma się jakiejś trzciny, natomiast przednie odnóża rozstawia na powierzchni wody i wyczuwa drgania przepływającej larwy, ważki, albo nawet niewielkiej kijanki i jest w stanie upolować taką ofiarę spod wody. Ten gatunek, gdy jest przestraszony czasami robi nura w wodę, łapie się tam jakiejś rośliny czy przedmiotu i w ten sposób potrafi uciec przed ptakami czy innymi drapieżnikami.
Pająki stanowią jedną z najważniejszych grup drapieżników nie tylko wśród lądowych bezkręgowców, ale w ogóle wśród zwierząt. Uczestnicy dowiedzieli się m. in. dlaczego nie należy odczuwać przed nimi strachu oraz jak docenić ich pozytywną rolę w przyrodzie.

Naszych europejskich pająków absolutnie nie powinniśmy się bać – zapewnia dr Robert Rozwałka. Prawie wszystkie gatunki dysponują jadem, ale na zasadzie wyjątku są też całkowicie niejadowite. Większość z 88 gatunków nie przekracza dwóch-trzech milimetrów wielkości, więc one fizycznie nie są w stanie przebić swoim aparatem gębowym, swoimi szczękoczółkami naszej skóry. Jad tych większych gatunków, nawet pająka krzyżaka, który gdzieś w lesie, jak wpadnie nam za kołnierz i go przyciśniemy jest w stanie nas ugryźć w samoobronie, powoduje skutki może trochę większe niż ukąszenie komara. Jest to niewielka opuchlizna. Trochę zaswędzi, trochę zapiecze. Natomiast muszę powiedzieć, że w internecie, w tabloidach krąży bardzo dużo nieprawdziwych informacji na temat szkodliwości, jadowitości pająków. Trzeba wziąć pod uwagę jeden fakt. Pająki odżywiają się w dużej mierze latającymi owadami, w tym również komarami, meszkami, a więc tymi owadami, które są dla nas bardzo uciążliwe. Owszem, ptaki czy nietoperze zjadają dużo tych latających owadów, ale gdyby na świecie wyginęły pająki, to mielibyśmy z tymi owadami znacznie większy problem.
Dwudniowe warsztaty arachnologiczne pt. “Różnorodność pająków Polski” odbyły się w minioną środę i czwartek w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi Akademii Pomorskiej w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.