K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Co z Czystym Powietrzem?

0

Radna Rady Miejskiej Anna Mrowińska złożyła zapytanie o powody nieprzystąpienia Słupska do programu Czyste Powietrze. Program ten ma pomagać mieszkańcom gmin w wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji domostw.

Radna Rady Miejskiej w Słupsku złożyła oficjalne zapytanie o powody nieprzystąpienia miasta do programu Czyste Powietrze.

Informacja o tym, że miasto Słupsk nie przystąpiło do programu Czyste powietrze jest informacją ogólnodostępną – mówi radna Anna Mrowińska. – Od 2018 roku, czyli od trzech lat funkcjonuje taki rządowy program, który ma celu wspomaganie mieszkańców gmin w wymianie źródeł ciepła na ekologiczne. Miasto Słupsk nie przystąpiło do tego programu, tłumacząc się tym, iż posiada swój własny program. Jednak nie możemy porównywać obu programów, ponieważ są różnice. Podstawowa jest taka, że 30 tysięcy złotych, które każda gmina może otrzymać na utworzenie punktu konsultacyjnego dla mieszkańców sprawia, że ta informacja konieczna i niezbędna mieszkańcom jest jeszcze bardziej dostępna. Chodzi przecież o to, żeby ten program był jak najbardziej rozpowszechniony wśród mieszkańców.

Kolejną zaletą programu rządowego jest możliwość ubieganie się przez gminy o premię w wysokości nawet do 16 milionów złotych.

Wydaje mi się że było o co walczyć – twierdzi Anna Mrowińska. – Dlaczego mówię, że było? Bo do 15 września był przedłużony drugi termin umożliwiający gminom wejście do tego programu. Niestety, nasze miasto w osobie prezydenta miasta, nie weszło. A jest ten zasadniczy cel, czyli rozpowszechnienie informacji, a ta, wbrew pozorom, nie zawsze jest dostępna dla mieszkańców. Uważam, że nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby utworzyć taki punkt konsultacyjny, dodatkowy w Słupsku, który sprawiłby możliwość pozyskania informacji przez mieszkańców na miejscu. Na miejscu mogą złożyć przedmiotowe deklaracje i nie muszą jechać na przykład do Gdańska, żeby to załatwić. Co warto podkreślić, funkcjonowanie tego programu w gminach jest bezkosztowe dla danej gminy, więc miasto nic nie traci. Przeciwnie, miasto zyskuje. Zyskują mieszkańcy i zyskuje samo miasto.

Dodatkowo, za każdy prawidłowo złożony wniosek miasto pozyskuje – w zależności od wniosku – 50 lub 150 zł do budżetu. Kolejnym powodem, dla którego warto przystąpić do programu Czyste Powietrze jest deklaracja Komisji Europejskiej, że rekomendowane do udzielenia dotacji będą tylko programy rządowe. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.