K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Skuteczny front gmin

0

W połowie 2018 roku ze skutkiem wstecznym wprowadzona została ustawa zmieniająca zasady opodatkowania farm wiatrowych. W wypadku wielu gmin wiązało się to z demontażem budżetów i utratą płynności finansowej. Po trzyletniej batalii o odszkodowania samorządy stoją na wygranej.

W czerwcu 2018 roku wprowadzona została nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ze skutkiem wstecznym, wbrew zasadzie nieretroakcji – prawo nie działa wstecz – zmieniła w trakcie roku budżetowego dochody gmin z tytułu podatków od wiatraków. W wypadku wielu samorządów konsekwencją była utrata płynności finansowej. Gmina Kobylnica zainicjowała skuteczną batalię o rekompensaty od skarbu państwa.

Jak pani redaktor zauważyła, to gmina Kobylnica zainicjowała tę akcję i dzięki wnioskowi, który złożyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego, w roku 2020, dokładnie 22 lipca, Trybunał orzekł o niekonstytucyjności tych zapisów i nakazał również rządowi polskiemu naprawę tego prawa i zrekompensowanie utraconych dochodów samorządom – mówi Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica.

Problem dotyczył wielu samorządów w Polsce, na terenie których znajdują się farmy wiatrowe. Jedne poradziły sobie ze zwrotem nadpłaconych przez inwestorów podatków, w innych doszło do demontażu budżetów. Po wprowadzeniu noweli ustawy z podatku od nieruchomości wyłączone zostały takie elementy, jak turbina wiatraka, gondole czy łopaty. Stąd uszczuplenia w kasach gmin, bo w trakcie roku budżetowego opłaty za nie trzeba było oddać.

Samorządy, a ich jest ponad 180, utraciły w sumie 600 milionów złotych. Są to dość duże środki finansowe. Ich utrata spowodowała to, że wiele samorządów w tamtym czasie utraciło płynność finansową i musiało posiłkować się dochodami z tytułu zaciągniętych pożyczek czy kredytów. Dzisiaj sytuacja jest taka – mówi wójt gminy Kobylnica – że został przygotowany projekt ustawy, który te sprawy reguluje i praktycznie rząd zobowiązuje się do wypłaty odszkodowań samorządom w roku 2022 w pełnej wysokości, o co walczyliśmy. Ten zapis powoduje również, że samorządy odzyskają środki finansowe nie – jak pierwotnie zakładano – za sześć miesięcy, lecz za całe 12 miesięcy roku 2018 wraz z należnymi odsetkami. Walczyliśmy też o to, aby ta wypłata odszkodowania była od 1 stycznia 2018 roku, i to też się nam udało. Ale nie udał nam się jeden element, że nie wejdzie to do dochodów gmin.

Wspólnie wypracowana przez rząd i poszkodowane gminy koncepcja noweli ustawy obecnie jest już procedowana.

Przeszła już legislację na etapie rządowym, przeszła przez biuro legislacyjne rządu i myślę, że w miesiącu listopadzie bądź grudniu powinna zostać przyjęta i od lutego samorządy będą mogły składać wnioski do wojewodów o zwrot utraconych dochodów w roku 2018 – mówi wójt Leszek Kuliński.

Straty własne gmina Kobylnica szacuje na blisko 4 miliony złotych, w innych samorządach sięgały one nawet 10 milionów. Rekompensaty z budżetu centralnego nie pokrywają wszystkich utraconych dochodów gmin. Pozostaje kwestia zapłaty za odsetki od zaciągniętych kredytów np. na pokrycie wdrożonych już do realizacji inwestycji. Ale tej samorządy prawdopodobnie będą musiały dochodzić na drodze postępowania sądowego. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.