Nie przegrał partii

0

Dzmitry Aniskievich został zwycięzcą trzeciego turnieju szachowego o Grand Prix Słupska. Faworyt turnieju Grzegorz Hilarecki musiał się zadowolić drugą lokatą.

W Słupsku królewska gra ma nie tylko regionalnych, ale i zagranicznych uczestników. W trzecim turnieju X Grand Prix Słupska przy szachownicach zasiadło szesnastu zawodników ze Słupska, Sławna, Ukrainy i Białorusi. Turniej rozgrywany jest systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund po 15 minut na partię.

Pod nieobecność Michała Gulbińskiego za faworyta turnieju uchodził słupszczanin Grzegorz Hilarecki, ale jak sam przyznał, tego dnia był bez formy i sam liczył raczej na drugie miejsce.

Życie szachowe w Słupsku się rozwija – mówi Grzegorz Hilarecki. – Jest coraz więcej juniorów, którzy przychodzą na szachy, no i pojawiają się zawodnicy zza wschodniej granicy, z Ukrainy i Białorusi, więc stawka jest coraz silniejsza.

W trzeciej rywalizacji, najlepszą dyspozycję na 64 polach zaprezentował Białorusin aktualnie mieszkający w Słupsku Dzmitry Aniskievich, który nie przegrał żadnej partii. W sumie ten znakomity szachista w dziewięciu partiach zdobył 8,5 punktu. Osiem wygrał, a w jednym meczu zanotował remis. Na miejscu drugim z dorobkiem 6 punktów uplasował się Grzegorz Hilarecki (Słupsk), a miejsce trzecie wywalczył Volodymyr Klymansky, który zgromadził 5,5.pkt. Na miejscu czwartym i piątym, z tą samą liczbą punktów, uplasowali się Dmitro Pylyp (Słupsk) i Zbigniew Mielczarski (Sławno). W klasyfikacji generalnej po trzech turniejach liderem jest Dzmitry Aniskievich, który zgromadził 70 pkt, drugi z 55 punktami jest Michał Gulbiński, którego zabrakło w trzeciej rywalizacji, a tyle samo punktów ma trzeci Grzegorz Hilarecki. Nad prawidłowymi posunięciami na 64 polach czuwał weteran słupskich szachów – aktualnie wieloletni sędzia – Brunon Studziński.

Turniej Grand Prix Słupska realizowany jest w ramach projektu „Organizacja imprez lokalnych w grach logicznych 2022”. Organizatorem turnieju – niemal od samego początku – jest Integracyjny Klub Sportowy „Zryw” Słupsk. Kolejne Grand Prix zaplanowano na 8 maja 2022r. (opr. rkh)