K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jednostka i sztandar

0

Przekazanie  nowemu dowódcy Jednostki Wsparcia Morskiego US Navy „Redzikowo, Polska” oraz jednoczesne wręczenie sztandaru polskiemu Batalionowi Ochrony Bazy przebiegało w strugach ulewnego deszczu i podmuchach lodowatego wiatru. Obie ceremonie miały miejsce w minioną środę, 30 listopada, na terenie budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie, a przeprowadzono je z perfekcyjną celebrą.

Mówiąc w dużym skrócie, chodzi o amerykańską tarczę antyrakietową powstającą  w Redzikowie, która oficjalnie funkcjonuje pod Słupskiem od 1 października bieżącego roku. Jak informuje strona amerykańska, projekt ma na celu obronę terytoriów i ludności państw NATO przed pociskami balistycznymi spoza obszaru euroatlantyckiego. Przez 16 miesięcy bazą dowodził komandor Christopher Landis, który odpowiadał za jej ochronę, personel i współpracę z polskimi siłami zbrojnymi oraz lokalną społecznością. W środę przekazał dowództwo komandorowi Ricky’emu Gillbertowi.

Po części amerykańskiej wojskowej uroczystości nastąpiło wręczenie sztandaru polskiemu Batalionowi Ochrony Bazy w Redzikowie. Obie gale wypełnione były licznymi wystąpieniami oficjeli oraz zaproszonych gości, tradycyjnymi ceremoniałami i przeplatane jeszcze liczniejszymi opadami rzęsistego deszczu, którego siłę rażenia wzmagał silny, lodowaty wiatr. Przez cały czas trwania uroczystości, czyli około półtorej godziny, kompania reprezentacyjna Batalionu Ochrony Bazy oraz Orkiestra Wojskowa z Koszalina stały na otwartej przestrzeni i słuchały kolejnych przemówień, dowodząc tym samym swej nieugiętości wobec kaprysów natury. Całość zakończyła defilada kompanii honorowej już z nowym pocztem sztandarowym.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.