K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Debata z seniorami

0

Jak nie paść ofiarą oszustów posługujących się metodami „na wnuczka” lub „na kominiarza”? W jaki sposób korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Na te i wiele innych pytań starali się dzisiaj odpowiedzieć lęborscy policjanci podczas spotkania z seniorami.

Dojrzałe osoby posiadające wprawdzie spory bagaż życiowych doświadczeń są, niestety, coraz częściej wykorzystywane przez oszustów. W celu wyłudzenia oszczędności lub kosztownych przedmiotów przestępcy bazują na wzbudzeniu w seniorach poczucia strachu lub litości. Przed osobami podającymi się za bliskich członków rodziny lub podszywającymi się pod funkcjonariuszy publicznych, nawet kominiarzy, przestrzegali dzisiaj seniorów lęborscy policjanci.

Sierż. sztab. Marta Kandybowicz, p.o. oficera prasowego KPP w Lęborku, mówi, że debata w klubie nauczyciela otwiera cykl spotkań z mieszkańcami powiatu lęborskiego pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Policjanci rozmawiają z seniorami nie tylko o metodach działania oszustów i wyłudzaczy, ale także o zasadach bezpieczeństwa na drodze i innych problemach nurtujących uczestników takich spotkań.

Grażyna Pieńkowska-Sadowska, prezes Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaznacza, że takie spotkania są wspólną inicjatywą, która pozwoli uświadomić uczestnikom, jak ważne jest bezpieczeństwo. W planach jest już kurs samoobrony dla seniorów.

Na pytania uczestników debaty odpowiedzi udzielał między innymi komendant powiatowy policji w Lęborku, mł. isp. Jacek Kilanowski. Natomiast policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną, sierż. Marta Bąciaszek, przedstawiła najnowsze sposoby sygnalizowania niepokojących zachowań społecznych i form kontaktu z funkcjonariuszami, do których zaliczają się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacja telefoniczna Moja Komenda, w której znaleźć można pełną informację o jednostkach policji – łącznie z numerami telefonów – na terenie całego kraju.

W debacie uczestniczył również burmistrz Lęborka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.