K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Teatralne święto

0

Od 1961 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Przypada on na 27 dzień marca i każdego roku wiąże się ze specjalnie przygotowanymi na ten czas premierami i uroczystymi spotkaniami z widzami. W Słupsku obchody zaczęły się już w sobotę w teatrach Rondo i Tęcza, a jednym z punktów okolicznościowego programu była premiera Szarego Domku w Nowym Teatrze.

Dokładnie 60 lat temu, 27 marca 1957 roku, swoją inaugurację miał w Paryżu Teatr Narodów – międzynarodowy festiwal, który podniósł polityczną żelazną kurtynę i zapoczątkował spotkania zespołów teatralnych z obu jej stron. Na pamiątkę tego wydarzenia cztery lata później ustanowiono Międzynarodowy Dzień Teatru, który świętowany jest do dziś. W dniach sąsiadujących z 27 marca przygotowywane są spotkania ludzi teatru z widzami, uroczyste spektakle i premiery.

To święto ma swoje bogate tradycje również w Słupsku. Tegoroczne obchody rozpoczęły się już w sobotę w Teatrze Rondo, gdzie odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W godzinach wieczornych Nowy Teatr zaprezentował słupszczanom premierowy spektakl zatytułowany Szary Domek. Jest to adaptacja sceniczna książki dla dzieci autorstwa Katarzyny Szestak, a więc także najmłodsi widzowie mieli okazję uczcić ten dzień.

Uroczystą galę teatralną w Słupsku zaplanowano w Teatrze Lalki Tęcza. Uświetni ją setne przedstawienie Divy, monodramu w wykonaniu Violety Komar. Tradycyjnie też odczytane zostanie świąteczne orędzie.

Ludziom teatru ze wszystkich słupskich placówek i grup teatralnych życzymy sukcesów scenicznych i nieustającej sympatii widzów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.