Słupski oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano nowe wystawy eksponatów historycznych oraz publikacje jubileuszowe.
Wczoraj w słupskim oddziale Archiwum Państwowego w Koszalinie rozpoczęto obchody 65-lecia istnienia tej placówki. Jubileusz uświetnią liczne ekspozycje i warsztaty przygotowane dla odwiedzających budynek przy ulicy Lutosławskiego. Już od wtorku startują zajęcia genealogiczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W rolę prowadzących wcielą się najlepsi eksperci w tej dziedzinie ze Szczecina. Ale to nie koniec atrakcji zaplanowanych na ten rok.
W miesiącach letnich – w lipcu i sierpniu – otwarta zostanie wystawa poświęcona słupskiemu browarnictwu, przygotowana wspólnie z Tomaszem Urbaniakiem, miłośnikiem historii Słupska, oraz Michałem Pytlakiem, prezesem słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf”. Eksponowane będą m.in. butelki pochodzące z browarów funkcjonujących na terenie naszego miasta, pozyskane od hobbystów z całej Polski. Wydarzenie będzie miało swoją odsłonę w nowo otwartej sali wystawowej siedziby oddziału AP.
Kolejnym wyzwaniem dla Rafała Kuligowskiego, kierownika słupskiej placówki, oraz archiwistów będzie przygotowanie publikacji poświęconej Słupskowi – staremu miastu i dokumentom dotąd nieprezentowanym publicznie. Współautorem wydania będzie Tomasz Urbaniak.
– Chcielibyśmy nawiązać do serii, którą zapoczątkował już Koszalin. To bardzo ładnie wydana książka na temat tamtego miasta, zatytułowana „200 twarzy Koszalina”. My chcielibyśmy zrobić książkę, która rozpocznie cykl wydawnictw o Słupsku. Pierwsza publikacja dotyczyć będzie miasta w murach średniowiecznych, co przedkłada się na opis około 600 budynków – mówi Tomasz Urbaniak, pasjonat historii grodu nad Słupią.
Ponadto Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku zdecydował się na przekazanie archiwum unikalnych, przedwojennych fotografii Słupska. Dokumentacja ta została zebrana w trakcie działania Biura Badań i Dokumentacji Zabytków.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Gryf” udostępniono wystawę eksponatów z przełomu XIX i XX wieku. W gablotach znajdziemy rzeczy codziennego użytku należące do dawnych słupszczan. Za szkłem ujrzymy także militaria – bagnety, hełmy i maski gazowe noszone przez niemieckich żołnierzy. Z okazji 65-lecia archiwum wydano już broszurę, w której zwięźle podsumowano zasoby oraz historię tego miejsca. Kierownik Rafał Kuligowski już teraz mówi o dużym zainteresowaniu szkół propozycjami placówki.