K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

65 lat słupskiego archiwum

0

Słupski oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano nowe wystawy eksponatów historycznych oraz publikacje jubileuszowe.

Wczoraj w słupskim oddziale Archiwum Państwowego w Koszalinie rozpoczęto obchody 65-lecia istnienia tej placówki. Jubileusz uświetnią liczne ekspozycje i warsztaty przygotowane dla odwiedzających budynek przy ulicy Lutosławskiego. Już od wtorku startują zajęcia genealogiczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W rolę prowadzących wcielą się najlepsi eksperci w tej dziedzinie ze Szczecina. Ale to nie koniec atrakcji zaplanowanych na ten rok.

W miesiącach letnich – w lipcu i sierpniu – otwarta zostanie wystawa poświęcona słupskiemu browarnictwu, przygotowana wspólnie z Tomaszem Urbaniakiem, miłośnikiem historii Słupska, oraz Michałem Pytlakiem, prezesem słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Gryf”. Eksponowane będą m.in. butelki pochodzące z browarów funkcjonujących na terenie naszego miasta, pozyskane od hobbystów z całej Polski. Wydarzenie będzie miało swoją odsłonę w nowo otwartej sali wystawowej siedziby oddziału AP.

Kolejnym wyzwaniem dla Rafała Kuligowskiego, kierownika słupskiej placówki, oraz archiwistów będzie przygotowanie publikacji poświęconej Słupskowi – staremu miastu i dokumentom dotąd nieprezentowanym publicznie. Współautorem wydania będzie Tomasz Urbaniak.

Chcielibyśmy nawiązać do serii, którą zapoczątkował już Koszalin. To bardzo ładnie wydana książka na temat tamtego miasta, zatytułowana „200 twarzy Koszalina”. My chcielibyśmy zrobić książkę, która rozpocznie cykl wydawnictw o Słupsku. Pierwsza publikacja dotyczyć będzie miasta w murach średniowiecznych, co przedkłada się na opis około 600 budynków – mówi Tomasz Urbaniak, pasjonat historii grodu nad Słupią.

Ponadto Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku zdecydował się na przekazanie archiwum unikalnych, przedwojennych fotografii Słupska. Dokumentacja ta została zebrana w trakcie działania Biura Badań i Dokumentacji Zabytków.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Gryf” udostępniono wystawę eksponatów z przełomu XIX i XX wieku. W gablotach znajdziemy rzeczy codziennego użytku należące do dawnych słupszczan. Za szkłem ujrzymy także militaria – bagnety, hełmy i maski gazowe noszone przez niemieckich żołnierzy. Z okazji 65-lecia archiwum wydano już broszurę, w której zwięźle podsumowano zasoby oraz historię tego miejsca. Kierownik Rafał Kuligowski już teraz mówi o dużym zainteresowaniu szkół propozycjami placówki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.