K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Znów do remontu

0

Pomnik Powstańców Warszawskich znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym. Po upływie półtora roku od poprzedniego remontu widać już pierwsze ubytki w jego strukturze.

Pomnik Powstańców Warszawskich w Słupsku był pierwszym monumentem w Polsce upamiętniającym tragiczne wydarzenia 1944 roku. Przed dwoma laty ze względu na zły stan techniczny zdecydowano się na przeprowadzenie gruntownego remontu obiektu za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wydawałoby się, że to inwestycja na lata, niestety po nieco ponad roku pomnik znów znajduje się w złym stanie.

Radny Robert Danielkiewicz mówi, że wystarczy podejść do monumentu i widać, co się stało z tymi 80 tysiącami, które wydano na remont. Pomnik zaczyna się sypać. Zaczyna powracać do takiego stanu, jaki był przed rozpoczęciem prac naprawczych, co bardzo radnego niepokoi.

W rozmowie z panem Małetą, synem projektanta i wykonawcy pomnika, zastanawialiśmy się nawet nad możliwością wykonania w brązie postaci orła i powstańca oraz tablicy pamiątkowej – przypomina Robert Danielkiewicz.

Muzeum Powstawia Warszawskiego było bardzo zainteresowane, aby umieścić oryginalny pomnik w swoim lapidarium. Do ZIM-u była już kierowana korespondencja w sprawie aktualnej kondycji technicznej obiektu. Jak mówi radny, z jego wiedzy wynika, że urzędnicy na razie nie są zainteresowani tematem. Ratusz ostatnio forsuje upiększanie miasta za pomocą murali. Być może pieniądze przeznaczone na malowidła lepiej byłoby przeznaczyć na remont istniejącej zabytkowej infrastruktury.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.