K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Minister rolnictwa w Słupsku

0

Z wizytą do Słupska przybył dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Podczas konferencji prasowej przedstawił osiągnięcia swojego resortu, a następnie spotkał się z przedstawicielami środowisk rolniczych.

Na wspólnej konferencji prasowej posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej i ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela przedstawiono priorytety rządu dotyczące polskiej wsi. Minister, podróżując po województwach, rozmawia z przedstawicielami lokalnych środowisk rolniczych. Dzisiejsze było dziesiątym z cyklu spotkań, których głównymi celami było przedstawienie informacji na temat realizacji zadań polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz zainicjowanie powstania wojewódzkich zespołów rolnych, odpowiedzialnych za przygotowanie programu rozwoju obszarów wiejskich poszczególnych województw do nowej perspektywy finansowej.

Minister rozwoju wsi i rolnictwa poinformował podczas konferencji prasowej w Słupsku, że rządowy program rolny, który powstał jeszcze w 2004 roku, a potem był uzupełniany, realizowany jest konsekwentnie od początku kadencji. W roku ubiegłym część zasadnicza zadań – legislacyjna – została już zamknięta.

Obecnie resort skupia się na rozwiązywaniu problemów w ośmiu głównych obszarach działalności. Między innymi pozyskano 400 milionów złotych na realizację polityki rolnej. W górę poszły także ceny skupu upraw. Wprowadzono też szereg ustaw chroniących polską produkcję.

Przygotowaliśmy ustawę o przewadze kontraktowej, która całkowicie wejdzie w życie w lipcu. Zablokuje ona nieuczciwą konkurencję w relacjach pomiędzy producentem a kupującym. Jest też ustawa o sprzedaży detalicznej żywności wyprodukowanej w gospodarstwach rolnych, o funduszach promocji, w której preferujemy polską produkcję oraz ustawa o spółdzielniach rolników – przypomniał minister Krzysztof Jurgiel.

Przedstawiciel rządu premier Beaty Szydło odniósł się także do ustawy o zakazie sprzedaży ziemi osobom, które nie są rolnikami. Ziemia nie może być traktowana, jak każdy inny kapitał. Własność ziemi stanowi o tożsamości narodu – mówił Krzysztof Jurgiel.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.