K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Po pieniądze na węzeł

0

Słupsk złożył dokumenty na dofinansowanie kolejnej miejskiej inwestycji, czyli węzła transportowego. W projekcie uczestniczyć będzie również Ustka, która szykuje podobne rozwiązania.

Węzeł komunikacyjny to jedna z największych inwestycji planowanych w Słupsku. Zlokalizowany w sąsiedztwie dworca PKP od strony ulicy Towarowej ma znacząco usprawnić lokalny transport. W koncepcję wpisała się także Ustka, co podnosi atrakcyjność całego projektu.

Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska, poinformował podczas konferencji prasowej, że samorządowcy z Ustki od kilku miesięcy zwracali się z prośbą do władz Słupska, aby wesprzeć ich starania o możliwość wpisania do realizacji w ramach zintegrowanego porozumienia terytorialnego projektu usteckiego, który jest komplementarny w odniesieniu do rozwiązania słupskiego. W opinii wiceprezydenta, bez rozwoju połączeń do Ustki o 50 procent atrakcyjność węzła transportowego byłaby mniejsza, dlatego plan wspólnego działania jest korzystnym rozwiązaniem.

Dogadaliśmy się zarówno z panem burmistrzem, jak i z panem marszałkiem, oczywiście w ślad za tym podpisana będzie prawdopodobnie nowelizacja tego ZPT-u. Wszelkie wstępne ustalenia zostały już poczynione – zapewnia Marek Biernacki.

Oczywiście miasto nie posiada możliwości, aby samodzielnie sfinansować projekt. Dlatego też włodarze Słupska starają się o dofinansowanie budowy węzła przez urząd marszałkowski. W tej sprawie złożony został już wniosek na kwotę 45 milionów złotych, co stanowiłoby dofinansowanie na poziomie 85 procent. Podobne inwestycje w województwie w takiej właśnie wysokości otrzymały wsparcie.

Wcześniej realizacja węzła transportowego zawisła na włosku. Wojsko zgłosiło uwagi do zlokalizowanej na terenie PKP starej rampy załadunkowej dla czołgów, co na chwilę zablokowało starania miasta. W końcu uzgodniono jej relokację. Porozumienie podpisane ze spółkami PKP S.A. i PLK dało także korzystny efekt w postaci zarządzania pobliskimi nieruchomościami. Czy Słupsk otrzyma pieniądze, dowiemy się już w lipcu. Jeśli tak, prace ruszyłby w 2019 roku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.