K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Z Łebuni do Szwecji

0

Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Łebuni w powiecie lęborskim opracowały innowacyjny program pod nazwą „Poznajmy się bliżej, czyli polsko-angielsko-szwedzkie rozmówki”. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wymianie międzynarodowej i poznania zwyczajów panujących w szwedzkiej szkole.

Program „Poznajmy się bliżej, czyli polsko-angielsko-szwedzkie rozmówki” dla uczniów klas trzecich został opracowany przez nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Łebuni. Jego celem jest przede wszystkim nauka tolerancji, rozwijanie kompetencji społecznych, językowych oraz umożliwienie poznania kultur innych narodowości. Zaczęło się od kontaktów prywatnych. Małgorzata Bizewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej mówi, że przed dziesięciu laty mieszkała w Szwecji. To jej przyjaciele i znajomi pomogli i wsparli w realizacji tego programu. Przede wszystkim dali potrzebne wskazówki, jak nawiązać współpracę ze szwedzką szkołą.

Dzieci uczestniczące w szkolnym programie polsko-angielsko-szwedzkich rozmówek uczestniczyły w wymianie międzynarodowej, przybliżającej zwyczaje panujące w szwedzkiej szkole. Małgorzata Bizewska opowiada o przeżyciach towarzyszących tej wyprawie. – Dzieci po raz pierwszy leciały samolotem, a więc było to megawyzwanie dla nich i dla nas, ale wszystko odbyło się bez komplikacji. Żadnego stresu, krzyków… Widać było, że mają pełne zaufanie do nas, jako nauczycielek.

Marzena Jóskowska – również nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i uczestniczka wyjazdu – dodaje: – Poznaliśmy szkołę i uczestniczyliśmy w lekcjach. Poznaliśmy kultury różnych narodów. Mieliśmy też okazję zapoznać się z potrawami kuchni z różnych stron świata, bo rodzice przygotowali je specjalnie dla nas. Zazwyczaj wymiany zdarzają się najczęściej w gimnazjach, a my dokonaliśmy tego już na pierwszym szczeblu edukacji. Jest to i nasz sukces i doświadczenie dla dzieci. A wychodząc z klasy usłyszałam, jak dzieci mówiły, że fajnie było i chciałyby tam pojechać jeszcze raz.

Potwierdza to Ola, której najbardziej podobało się zwiedzanie miasta. Było ono bardzo ładne i nawet mogłaby tam zamieszkać.

Grażyna Piechowiak, dyrektorka szkoły mówi, że w jej placówce realizowanych jest wiele programów, ale wymiana zagraniczna zdarzyła się po raz pierwszy. – Powiem, że byłam pełna podziwu dla pań Małgorzaty Bizewskiej i Marzeny Jóskowskiej, które podjęły się opracowania tego autorskiego programu i jego realizacji. Jest to tym cenniejsze, że mamy dwie trzecie klasy i ten program integrował dzieci z obu oddziałów. Pewnie w przyszłym roku będą jedną czwartą klasą. Początkowo myślałam, że ta wycieczka nie dojdzie do skutku – to są jednak małe dzieci – ale wyszło nam to idealnie. Mam nadzieję, że to w przyszłości będzie owocować dalszymi kontaktami. Szkoła szwedzka przyjęła nas tam bardzo dobrze – tak pod względem przygotowanych atrakcji, jak i organizacyjnym. Aktywnie włączyli się w to rodzice szwedzcy. Mam nadzieję, że jak my ich przyjmiemy we wrześniu, to ta współpraca będzie kontynuowana – kończy dyrektorka.

Dzieci już się przygotowują do przyjęcia rówieśników ze Szwecji w swojej szkole.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.