K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowocześnie w kuchni

0

Już po raz szósty w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Lęborku rywalizowali ze sobą uczniowie pomorskich placówek oświatowych. Do zadań uczestników międzyszkolnego konkursu należało przygotowanie nowoczesnych potraw z regionalnych produktów.

Zastosowanie produktów regionalnych w nowoczesnej kuchni”, to tytuł międzyszkolnego konkursu gastronomicznego, który cyklicznie odbywa się w Powiatowym Centrum Edukacyjnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lęborku. W szóstej edycji kulinarnych potyczek rywalizowało ze sobą dziesięciu uczniów z pomorskich placówek oświatowych, m.in. ze Słupska, Rumi i Sierakowic.

Przewodniczącym jury był sekretarz Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, Andrzej Ławniczak. Współpracowali z nim szef kuchni w restauracji Betlejem, Andrzej Bobryk oraz kucharz Hotelu Lubicz w Ustce, Dariusz Wierzchowski. Komisja oceniła poziom umiejętności kulinarnych uczestników bardzo wysoko.

W szóstej edycji przedsięwzięcia, polegającego na przygotowaniu potraw z zastosowaniem surowców regionalnych w nowoczesnej kuchni, pierwsze miejsce zajął Szymon Kierszka, natomiast drugie przypadło Klaudii Raif – oboje z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rumi. Trzecie miejsce zajął Hubert Kiełbasa z Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku. Na miejscu czwartym uplasował się Radosław Felczak również ze słupskiego CKP-u.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Kucharzy Polskich pogratulował laureatom konkursu. Za zajęcie pierwszych czterech miejsc kucharze otrzymali nagrody oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.