K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Połączeni tarczą

0

Ważne porozumienie o współpracy podpisały Gmina Słupsk i rumuńskie miasto Deveselu. Samorządy łączy obecność amerykańskich baz wojskowych na ich terenach. Teraz zamierzają się integrować i podjąć współprace.

Rumuńskie miasto Deveselu zostało partnerem Gminy Słupsk. To pierwsze międzynarodowe porozumienie w historii słupskiego samorządu. Współpraca nie jest przypadkowa, bo na terenach obu jednostek znajdują się elementy tzw. amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Symboliczne są także daty. Zakończenie budowy bazy w Rumunii i rozpoczęcie prac nad jej odpowiednikiem w Redzikowie dzieli tylko jeden dzień.

Oczywiście na lokalizację obu baz – w Polsce i Rumunii – lokalni samorządowcy nie mieli wpływu, decyzje takie nie wchodziły w ich kompetencje, ale wykorzystali podobieństwo doświadczeń do zawarcia na mocy własnych, suwerennych postanowień odrębnego porozumienia o współpracy Gminy Słupsk i Deveselu.

Podpisane porozumienie będzie dotyczyć przede wszystkim wymiany wiedzy i doświadczenia w zakresie rozwoju gospodarczego. Skorzystają również dzieci ze szkół, które będą mogły odbywać integracyjne wyjazdy.

Zadowolenia z umowy nie ukrywali także rumuńscy goście. Ion Aliman, burmistrz Deveselu, podkreślił, że oba samorządy łączy tarcza antyrakietowa, którą Stany Zjednoczone zainstalowały dla ochrony w ludności państw członkowskich NATO i sojuszników. Zachwalał obecność bazy wojskowej w sąsiedztwie jego miasta. Dzięki temu gmina została skanalizowana, a drogi zostały wyasfaltowane. Mieszkańcy znaleźli również zatrudnienie. Już teraz szykowane są kolejne projekty na rozwój regionu przy udziale USA.

Współpracy obu stronom gratulowali także wicewojewoda pomorski i dowódca amerykańskiej bazy w Redzikowie.

Z państwem rumuńskim – mówił wicewojewoda Mariusz Łuczyk – mieliśmy wspólną granicę w roku 1939. Rumunia była naszym wiernym sojusznikiem – ocenił. – To porozumienie jest jakby nawiązaniem do wzajemnych doświadczeń. Mamy sobie wiele do przekazania, możemy sobie pomóc zarówno w wymianie kulturalnej, jak i gospodarczej.

Z kolei Rick Gilbert, dowódca bazy w Redzikowie, podkreślał rolę współpracy na ogromną skalę pomiędzy trzema krajami – Polską, Rumunią i Stanami Zjednoczonymi.

Umowa dotycząca obu samorządów została zawarta na pięć lat. Gmina Słupsk i rumuńskie Deveselu liczą na wzajemne uzupełnienie doświadczeń związanych ze stacjonowaniem wojsk USA. Pierwsze efekty współpracy mają być widoczne już w tym roku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.