K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Specjaliści od Unii

0

Dziś w Urzędzie Miejskim w Słupsku wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiej Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Gościem specjalnym gali byli europosłowie Róża Thun i Janusz Lewandowski.

Gwiezdny Krąg” to konkurs edukacyjny promujący wartości Unii Europejskiej. Tegoroczna XII już edycja imprezy odbyła się w szczególnych okolicznościach. Zbiegła się w czasie z nasilającym się eurosceptycyzmem oraz opuszczeniem struktur unijnych przez Wielką Brytanię. Dzisiejsi laureaci swoją szeroką wiedzą pragną przełamać negatywne stereotypy. Podczas gali wsparli ich w tym przybyli na uroczyste podsumowanie konkursu europosłowie.

Albo będziemy mocno zjednoczeni – mówiła europosłanka Róża Thun – albo nie będzie jej wcale. Warto brać to bardzo na serio. Ale jeżeli mamy być dobrze zjednoczeni, to musimy wiedzieć, jak to zrobić. Z drugiej strony, jeśli już będziemy wiedzieć, jak trybiki mają działać, nie możemy tracić wizji ojców założycieli Unii, po co to wszystko jest. Cała reszta jest tylko instrumentem, abyśmy naprawdę byli razem.

Poseł europarlamentu Janusz Lewandowski podkreślał, że Unia to zmaterializowana utopia, dzieło ludzkie, a więc i ludzie, którzy ją stworzyli, mogą ją też zepsuć.

Nie jest fragment przyrody, w którą wy – kierował się do młodzieży europoseł – wrastacie z wyboru waszych rodziców. Waszym zadaniem jest pielęgnowanie tego, co dziedziczycie.

Dziś wyróżnienia wręczono 11 najlepszym uczestnikom konkursu. Ale to finałowa trójka, która stanęła na konkursowym podium „Gwiezdnego Kręgu”, może pochwalić się najlepszą znajomością UE.

Na pewno ciężka droga, ale i ważne osiągnięcie – podsumował swoje zmagania w konkursie zwycięzca Karol Piwoński. – Czas poświęcony na naukę nie był czasem zmarnowanym. Często jest tak, że zapisy prawne mówią swoje, ale w praktyce pewnych rzeczy nie da się ująć w sztywne ramy paragrafu, tak więc chętnie zobaczę, jak w praktyce wygląda proces miękkiego negocjowania, łączenia interesów różnych państw, bo oczywiście ile grup w Parlamencie Europejskim, ile narodów w Unii, tyle sprzecznych interesów – podkreślił.

Zdobywczyni drugiego miejsca nie kryła, że swoją przyszłość chce związać z Unią Europejską. Wybrała już kierunek studiów, na który aplikować będzie po zdaniu matury. Staż w Brukseli laureatka odbyła już w zeszłym roku. Przyznaje, że klimat pracy w tym miejscu bardzo jej odpowiada.

W nagrodę za swoje osiągnięcia wszyscy z nominowanej jedenastki odbędą podróż do Brukseli, gdzie z bliska przyjrzą się, jak wygląda praca w strukturach Unii Europejskiej. To wyjątkowa możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.