K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

II Marynarska Dycha

0

Na terenie Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce–Lędowie odbył się II Bieg Marynarska Dycha. Upamiętnia on dowódcę Marynarki Wojennej, admirała floty Andrzeja Karwetę, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Bieganie w mundurze polowym staje się coraz popularniejsze, o czym świadczą liczne imprezy sportowe w kraju. Dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce po raz drugi było organizatorem biegu przełajowego na dystansie 10 kilometrów „Marynarska Dycha”. Przedsięwzięcie sportowe współorganizowane było przez 6. Wojskowy Oddział Gospodarczy, Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce oraz WKB Meta Lubliniec i miało charakter otwarty. W tegorocznej edycji zawodów wystartowało ponad 300 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w biegu głównym oraz marszu nordic walking.

Imprezą towarzyszącą biegowi był rekreacyjnie traktowany rajd rowerowy. Rowerzyści mieli do pokonania trasę Lędowo – Wicko Morskie – Lędowo. Uroczystego otwarcia zawodów oraz startu dokonał komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, komandor porucznik Dariusz Cebulka. Przed startem Dariusz Kloskowski połączył się z bazą wojskowa Misji Pokojowej w Kuwejcie, gdzie ma się odbyć podobny bieg upamiętniający katastrofę smoleńską.

Na linii startu stanęło ponad 300 uczestników, a wśród nich 180 żołnierzy z różnych jednostek sił zbrojnych całej Polski i innych służb mundurowych. Najliczniejszą grupę biegaczy stanowili podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, wśród których znaleźli się Kuwejtczycy i Saudyjczycy. Na pokonanie Marynarskiej Dychy uczestnikom dano 2 godziny.

Kwadrans po biegaczach na trasę 5 kilometrów wyruszyło 26 uczestników nordic walking, a po nich rowerzyści, którzy mieli do pokonania 20 kilometrów drogami Centralnego Poligonu Sił Powietrznych.

Po czterdziestu minutach morderczego biegu, jako pierwszy linię mety minął Artur Pelo z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Jego czas to 40 minut i 43 sekundy. Przed dwoma tygodniami Artur wygrał w Lublińcu prawdziwy bieg dla twardzieli – „Setkę Komandosa” – na który składa się 10 kilometrów w mundurze polowym i z plecakiem ważącym 10 kg, kolejne 30 km bez plecaka, a pozostałe 60 km mógł już rywalizować w stroju sportowym.

Na miejscu drugim z czasem 41.27 przybiegł Przemysław Urzędowski z Siemirowic, a na miejscu trzecim zameldował się Rafał Pionk z Darłowa. Jego czas to 42.31. Najszybszą z kobiet była Joanna Terefenko z Jantara Ustka, która minęła linię mety siedemnasta. W roku ubiegłym również była zwyciężczynią Marynarskiej Dychy. Z zawodników zagranicznych na miejscu 113 przybiegł Aloufi Mosleh z Arabii Saudyjskiej, podchorąży Akademii Marynarki Wojennej.

Dla pomysłodawcy Marynarskiej Dychy, komandora podporucznika Dariusza Kloskowskiego, był to ostatni bieg w mundurze, jako żołnierza zawodowego. Ukończył go na 159. pozycji.

W klasyfikacji mundurowej kobiet najszybszą była Iwona Nieradka – Grupa Okrętów Rozpoznawczych Gdynia jej czas to 51minut 10 sekund. W klasyfikacji ogólnej była 37.

Drugie miejsce z czasem 56.32 zajęła Elżbieta Olifier z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Na miejscu trzecim, z czasem 1.00.36”, zameldowała się na mecie Alicja Malinowska z Akademii Marynarki Wojennej Gdynia.

Wśród mężczyzn w mundurach wygrał Artur Pelo z 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Miejsce drugie z czasem 44.59 zajął Mateusz Masłowski (6. Wojskowy Oddział Gospodarczy Ustka), który w klasyfikacji generalnej był dziewiąty. Siedemnaście sekund straty do drugiego na mecie Masłowskiego miał Łukasz Duchnowski z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Choć twarze uczestników zdradzały skrajne wyczerpanie, nie sposób było znaleźć takiego, który żałowałby udziału w biegu.

Warto zaznaczyć, że chociaż był to bieg na dystansie trochę dłuższym niż 10 kilometrów, to z całej stawki biegaczy tylko czterech go nie ukończyło. Większość deklarowała swój udział w kolejnej, trzeciej edycji.

W rywalizacji nordic walking – o długość kijka – z czasem 33.18 wygrał Piotr Brzozowski Centralny Poligon Sił Powietrznych Ustka – Aktywni Postomino. Drugi linię mety – z czasem 33.24 – minął Leonard Naczk (Team Lęborskie Kije). Na miejscu trzecim zameldował się Dariusz Kopczewski z Nordic Walking Team Koszalin.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.