K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

77. rocznica Katynia

0

Dziś na starym cmentarzu w Słupsku odbyły się obchody upamiętniające 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W uroczystości, obok mieszkańców miasta, uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych i wicewojewoda pomorski.

W PRL-u Katyń był tematem tabu. Aż do początku lat 90. cenzura państwowa nie pozwalała na upamiętnienie tamtych makabrycznych wydarzeń. W 1940 roku NKWD zabiło ponad 20 tysięcy osób, w tym 10 tysięcy oficerów. Była to zaplanowana eliminacja elit narodu polskiego. Dziś w 77. rocznicę mordu w lasach katyńskich również na słupskim starym cmentarzu uczczono ofiary tej kaźni. Uroczystość odbyła się na Wzgórzu Pamięci Ofiar II Wojny Światowej.

Jerzy Lisiecki, prezes Związku Sybiraków w Słupsku, w swoim wystąpieniu podkreślił rolę pamięci narodu o przeszłości. Ważna jest świadomość losów tych, którzy w dziejowych momentach naszej ojczyzny uczestniczyli, oddając swoje życie w obronie polskości. Trzeba też pamiętać o zbrodniach dokonywanych na naszych rodakach, o zbrodniach wojennych i ludobójstwie.

W obecności kombatantów II wojny światowej chcemy dzisiaj uczcić pamięć tych, którzy w sposób szczególnie nieludzki byli mordowani dlatego , że byli Polakami, żołnierzami, duchownymi, urzędnikami, policjantami… – mówił prezes Jerzy Lisiecki.

Pod Krzyżem Katyńskim wieńce złożyli starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, delegacja wojskowej bazy w Redzikowie, delegacja władz Słupska oraz wicewojewoda pomorski.

77 lat temu wymordowano polskich oficerów w Katyniu. Była to zaplanowana akcja dwóch systemów totalitarnych Niemiec i Związku Radzieckiego wymordowania polskiej inteligencji – powiedział w swoim wystąpieniu wicewojewoda Mariusz Łuczyk. – Pamięć o tej zbrodni przetrwała w polskich domach i rodzinach. Należy też wspomnieć o bezimiennych bohaterach nauczycielach, którzy przekazywali ją w sposób zakamuflowany w szkołach, oraz tych uczniach, którzy mieli odwagę mówić o Katyniu na zajęciach historii, także o rodzicach, dziadkach, którzy w czasach Polski Ludowej wspominali tę zbrodnię.

Dopiero po upadku ustroju komunistycznego w Polsce zaczęto wyjaśniać okoliczności tragicznych wydarzeń roku 1940. Dziesięć lat temu Sejm zatwierdził 11 kwietnia jako dzień pamięci o zbrodni w Katyniu. Do dziś strona rosyjska nie udostępniła swoich archiwów dotyczących tamtych wydarzeń.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.