K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sanktuarium z organami

0

Widoczne są efekty wieloletniego remontu zabytkowych organów z 1881 roku, które znajdują się w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Obecnie trwa montaż dolnej części szafy organowej. Zobaczyć już można oryginalną kolorystykę odrestaurowanego prospektu.

Prowadzoną od kilku lat renowację organów można traktować jak pierwszy tego typu zabieg od chwili powstania instrumentu, czyli roku 1881. Do Lęborka instrument wykonany przez pracownię Barnima Grüneberga w Szczecinie trafił prawdopodobnie w 1887 roku, o czym świadczy data widniejąca na elemencie szafy organowej. Ojciec Roman Zioła, proboszcz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku z dumą prezentuje kolorystykę obudowy instrumentu. Jest przekonany, że odrestaurowana szafa organowa przyda blasku całej świątyni. Proboszcz dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania tych prac i ma nadzieję, że w tym roku uda się nie tylko odrestaurować szafę organową, ale też żeby organy zagrały. Możliwe to będzie po zamontowaniu całego instrumentarium organowego, co przewidziane jest na wrzesień lub październik tego roku.

Renowacja organów była możliwa dzięki wsparciu finansowemu wielu instytucji, parafii oraz składek wiernych. Również miasto od wielu lat wspiera prace konserwatorskie i remontowe prowadzone w najstarszej świątyni w Lęborku. Proboszcza cieszy fakt, że udało się doprowadzić do remontu tego instrumentu i zachować jego oryginalną kolorystykę.

Organy znajdujące się w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku wpisane zostały do rejestru zabytków.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.