K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ulice zmienią nazwę

0

Dziesięć słupskich ulic może zmienić nazwę w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Nowymi patronami mają zostać postacie związane z historią miasta oraz kraju.

Powstał już projekt uchwały zakładający zmianę nazw ulic przeznaczonych do dekomunizacji. To pokłosie ustawy sejmowej nakazującej usunięcie z przestrzeni publicznej symboli nawiązujących do poprzedniego ustroju. Powołano zespół radnych, który zajmie się tą sprawą.

Bardzo skuteczny był pomysł procedowania zmian nazw ulic i rond przez radnych, bardzo wyważony, i spotkał się z akceptacją właściwie jednomyślną, jeżeli chodzi o radnych, ale i – myślę – dobrą akceptacją przez mieszkańców miasta. Podobnie w tym kierunku idzie teraz praca zespołu. Chodzi o to, aby wyważyć proporcje, aby każde środowisko miało swojego patrona – mówiła podczas konferencji prasowej wiceprezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Samorządowcy podkreślają, że chcieliby, aby nazwy ulic nade wszystko nawiązywały do historii Słupska, były pamiątką po ludziach, którzy to miasto budowali. – Ale Słupsk to także element globalnego świata, dlatego – podkreśla K. Danilecka-Wojewódzka – w propozycjach władz miejskich znajdą się także postaci z historii Polski.

W najbliższym czasie nowych patronów i nazwy zyskają między innymi następujące ulice: Rzymowskiego stanie się Warszawską, Franciszka Fiedlera będzie Arkadego Fiedlera, Wincentego Matuszewskiego zmieni się na Fryderyka Pałubickiego, a Jana Tyszki na Bronisława Geremka. We wcześniejszych wypowiedziach włodarze miasta z niechęcią podchodzili do tematu dekomunizacji. Były nawet zapewnienia, że do niej nie dojdzie. Dobrą wiadomością dla mieszkańców, których ulice zmienią nazwy, jest to, że nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.