K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

V edycja O!PLA

0

W Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku ruszyła piąta edycja ogólnopolskiego festiwalu polskiej animacji O!PLA. W ramach wydarzenia w placówce odbywają się otwarte dla każdego pokazy filmowe.

Jest to już piąta edycja ogólnopolskiego festiwalu polskiej animacji O!PLA, który gromadzi wszystkich polskich twórców filmów animowanych, niezależnie od przygotowania zawodowego oraz wykształcenia. W Zespole Szkół Informatycznych, w związku z udziałem placówki w festiwalu odbywają się pokazy wybranych filmów.

Dzisiejszą kategorią, z którą będziemy obcować, jest „off & go!”. To filmy amatorskie, nieprzygotowywane już przez studia animacji i szkoły filmowe, tworzone przez ludzi z pasją, którzy są zafascynowani gałęzią sztuki, jaką jest film krótkometrażowy, czy też animacja – wyjaśnia Ida Cierniak-Nielub, nauczycielka ZSI.

Oprócz tej kategorii w ramach festiwalu odwiedzający mogą także zobaczyć filmy studyjne, przygotowane przez studia filmowe oraz szkolne, autorstwa wychowanków polskich uczelni filmowych. Dodatkową atrakcją są filmy związane z tematyką muzyczną, na przykład teledyski.

Celem przedsięwzięcia jest zapoznawanie ludzi młodych – choć nie tylko, bo projekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców – z filmem krótkometrażowym. Ida Cierniak-Nielub zaznacza, że jest on kategoryzowany jako sztuka niszowa, a choć Polska animacją stoi – w latach 60. czy 70. filmy te były u nas barwne i stały na wysokim poziomie – to wciąż gatunek ten jest niedoceniany przez widzów.

W piątej edycji festiwalu biorą udział filmowcy z całego kraju. W Słupsku, w Zespole Szkół Informatycznych, pokazy potrwają prawie do końca kwietnia. Wstęp jest wolny zarówno dla uczniów, jak i osób zainteresowanych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.