K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Okna na przyszłość

0

Od wymiany starych, poniemieckich jeszcze okien rozpoczyna się termomodernizacja V Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Deotymy w Słupsku. W niektórych klasach blisko stuletnia stolarka grozi po prostu wypadnięciem z ościeżnic.

Dzisiejszą siedzibę V Liceum Ogólnokształcącego, dawnej szkoły podstawowej numer trzy, a następnie Gimnazjum numer 1 wybudowano w latach 1895-1898. Część stolarki drzwiowej i okiennej pochodzi właśnie z tamtego okresu, co wyraźnie widać. Dyrekcja szkoły alarmowała miejskie władze oświatowe, że stare okna zaczynają być niebezpieczne dla otoczenia.

Bardzo czekaliśmy już na wymianę tych okien, ponieważ były w bardzo złym stanie technicznym. Cieszymy się, że ratusz ujął nas w pierwszej kolejności, dostrzegł naszą potrzebę. Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie uczniów, to dla nas priorytet – mówi Wioleta Kurtiak, dyrektor V LO w Słupsku.

Pod koniec XIX wieku budynek od razu budowano z przeznaczeniem na szkołę, ale architekt wybrał tzw. lico z czerwonej cegły, podobnie jak w wypadku dzisiejszych szkół nr 1 i 2 oraz Mechanika. Podobno dzięki temu miały szlachetniejszy wygląd. Dzisiaj utrudnia to ocieplenie ścian, przez które ciepło przebija się na zewnątrz. Problem ten na razie pozostaje do rozwiązania. Wymiana stolarki to nie jedyne prace, które mają poprawić bilans cieplny placówki. Latem przewidywana jest modernizacja systemu grzewczego, który w tej chwili jest mocno nieefektywny.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.