K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przyjaciel Lęborka

0

Po długiej chorobie w wieku 87 lat zmarł Claus-Dietrich Schmidt, zdeklarowany przyjaciel miasta. Był autorem dziesięciu książek o Lęborku i przedwojennym Lauenburg in Pommern. Napisał między innymi biografię Paula Nipkowa, prekursora telewizji.

Claus-Dietrich Schmidt urodził się w 1929 roku w niemieckim Stralsundzie, ale całe dzieciństwo i młodość spędził w Lęborku – wtedy Lauenburg in Pommern – który musiał opuścić we wrześniu 1945 roku. Wówczas ponownie trafił do Stralsundu.

Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku mówi, że informacja o śmierci Clausa-Dietricha Schmidta dotarła do Lęborka w ubiegłym tygodniu. Wszyscy zaprzyjaźnieni z nim lęborczanie odebrali ją z wielkim żalem i smutkiem. M. Pruska wspomina wcześniejsze z nim rozmowy i podkreśla, że jego miłość do miasta i mieszkających w nim ludzi brała się również z tego, że miał on także polskie korzenie. Dziadek jego matki był Polakiem.

Claus-Dietrich Schmidt był wielkim przyjacielem Lęborka, inicjatorem wielu kontaktów i partnerstw polsko-niemieckich oraz autorem dziesięciu książek o mieście nad rzeką Łebą. Mariola Pruska wspomina, że w latach 2008-2009 zrodził się pomysł uczczenia urodzonego w Lęborku Paula Nipkowa, jednego z prekursorów idei telewizji. Efektem tego było ustanowienie przez miasto roku 2010, w 150 rocznicę urodzin Nipkowa, rokiem telewizji. Pod hasłem „Lębork kolebką telewizji” prowadzono przygotowania do uczczenia tej historycznej postaci, a Claus-Dietrich Schmidt napisał jedną z pierwszych biografii Paula Nipkowa. Aby książka mogła powstać, podjął się ogromnej pracy związanej kwerendą materiałów archiwalnych i skontaktowania się z żyjącą rodziną.

Publikacje książkowe Clausa-Dietricha Schmidta ukazały się w języku polskim i niemieckim. Pierwsza, „Lauenburg in Pommern/Lębork. Niezatarte wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości” – w 2002 roku, natomiast dziesiąta – „Moja podróż przez życie. Refleksje z minionych lat” – w 2012 roku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.