K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kwiecień wokół Ziemi

0

W Słupsku z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi realizowany jest projekt „Oszczędzaj dla siebie, oszczędzaj dla Ziemi.” Wszystkie jego działania koncentrują się wokół ochrony zasobów środowiska.

W sobotę, 22 kwietnia, przypada Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w Słupsku realizowany jest projekt „Oszczędzaj dla siebie, oszczędzaj dla Ziemi”. W ramach programu miasto wraz z partnerami ustanowiło kwiecień miesiącem ochrony zasobów środowiska.

Od dwóch miesięcy w ramach przygotowań do święta Ziemi pracownicy magistratu prowadzą w mieście zintegrowaną edukację ekologiczną. Oznacza to, że zarówno Urząd Miejski w Słupsku, jak i wszystkie podległe mu spółki współpracują ze sobą przy realizacji konkretnych tematów z tego zakresu. W ubiegłym miesiącu zadanie dotyczyło Światowego Dnia Wody, natomiast obecnie działania skupiają się wokół tematu oszczędzania dla Ziemi i do własnej kieszeni.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Słupsku opracował znakomite zestawienie informujące, ile pieniędzy możemy zaoszczędzić, zmieniając wyłącznie nasze nawyki – mówi przedstawicielka ratusza Beata Maciejewska. – Przy tym nie chodzi tylko o to, że oszczędzamy pieniądze, ale i zasoby naturalne Ziemi. Bardzo często mówi się, że ekologia jest dla bogatych, my twierdzimy, że dla rozsądnych.

Z zestawienia przygotowanego przez urzędników wynika, że na torbach jednorazowego użytku każdy w gospodarstwie domowym może w skali roku zaoszczędzić 21 złotych, natomiast na piciu wody z kranu, a nie z butelek plastikowych zakupionych w sklepach już kilkaset złotych. W sumie ratuszowy wydział obliczył, że jedna osoba, zmieniając nawyki, może rocznie zaoszczędzić 2.300 złotych.

Czyli spokojnie może zaoszczędzić sobie na wakacje dwutygodniowe. Myślę, że warto – mówi doradczyni prezydenta ds. zielonej energii.

Poza realizacją głównego przesłania w programie umieszczono szereg innych wydarzeń. Duża ich część organizowana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną, ale wśród zaangażowanych w projekt są także między innymi Urząd Miejski w Słupsku oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jednostki te organizują warsztaty dla dzieci, spotkania tematyczne, prelekcje oraz tradycyjnie już sprzątanie świata. W związku z tym ostatnim wydarzeniem pracownicy wydziału gospodarki komunalnej rozdawali zainteresowanym akcją mieszkańcom rękawice i worki na śmieci. Z kolei PGK przygotowało performance na temat segregacji odpadów. Inicjatorzy edukacji ekologicznej chcą, aby ich działanie nie było jedynie nakierowane na odbiorcę młodego, ale przede wszystkim każdego mieszkańca Słupska. Celem podejmowanych akcji jest zwrócenie uwagi zarówno na przyjazne do życia, czyste środowisko, jak i zyski ekonomiczne z tytułu oszczędzania.

Światowy Dzień Ziemi jest dla wielu jednorazową w roku okazją, aby zaangażować się w dbanie o środowisko. Celem zintegrowanego systemu edukacji ekologicznej, według którego realizowany jest projekt, jest zaszczepienie w mieszkańcach stałej, nie tylko okazjonalnej troski o Ziemię.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.