K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Portugalska wiosna

0

Mimo że za oknami jeszcze chłód do Słupska zawitała „Wiosna Portugalska”. Tak nazywa się festiwal, w ramach którego będzie można zakosztować kultury i kuchni pochodzącej z Półwyspu Iberyjskiego.

Już dziś w Słupsku rozpoczyna się Festiwal „Wiosna Portugalska”. W ciągu czterech dni trwania imprezy planowane są pokazy filmowe, koncerty oraz warsztaty kulinarne.

Portugalskie kino Manoela de Oliveiry będzie można od dziś, 19 kwietnia, do najbliższej soboty oglądać codziennie według programu, który znajduje się na stronach kina Rejs oraz Młodzieżowego Centrum Kultury. Natomiast w najbliższych dwóch dniach dojdą warsztaty płytek ceramicznych azulejo, bardzo popularnych w Portugalii. Zajęcia odbywać się będą w godzinach 17-19 w pracowni ceramicznej SOK. Z kolei w sobotę, 22 kwietnia, o godzinie 15 rozpoczną się w Restauracji Repeta warsztaty kuchni portugalskiej, a już o godzinie 18 – niezwykła strawa duchowa, czyli występ Kingi Rataj z Krakowa, która pięknie wprowadzi odbiorców w portugalski klimat pieśni nostalgicznych. Przygotowano również konkursy o samej Portugalii.

Niedzielę, 23 kwietnia, o godzinie 17 w Restauracji Repeta odbędzie się konkurs „Moja Portugalia” – informuje Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury. – Zachęcam absolutnie wszystkich, którzy odwiedzili ten kraj albo marzą o nim, żeby przygotowali 10-minutową prezentację filmową lub zdjęciową, albo w formie opowiadania o nim anegdot. Na pewno każdy uczestnik konkursu dostanie w nagrodę wino portugalskie, a zwycięzca – zestaw BranQu.

Słupsk związany jest kulturalnie z Portugalią od lat 70. Najpierw współpracę podjęły teatr Combate z Cartaxo i Teatr Rondo, a następnie wymiana rozszerzyła się na inne dziedziny. Jeden z pierwszych animatorów tej współpracy, Arturo de Oliveira, jest honorowym obywatelem Słupska.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.