K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szpital dla serca

0

O swoje serce mógł dziś zadbać każdy, kto wziął udział w akcji wojewódzkiego szpitala w Słupsku. Na mieszkańców czekały bezpłatne badania profilaktyczne, porady psychologów i dietetyków, a nawet zajęcia ogólnosprawnościowe.

Choroby układu krążenia to, niestety, nadal jedna z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce. Badania pokazują, że stan naszego zdrowia aż w 50 procentach zależy od trybu życia. Utrzymywanie ciała w dobrej kondycji to główny czynnik przedłużający życie. Wojewódzki szpital w Słupsku postanowił wesprzeć mieszkańców w podejmowaniu dobrych decyzji i z okazji Tygodnia Serca umożliwił przeprowadzenia darmowych badań profilaktycznych. Zainteresowani mogli skorzystać z porad dietetyka, zbadać się elektrokardiografem czy spróbować ćwiczeń ruchowych z instruktorami.

Ale nie tylko prowadzone były podstawowe badania profilaktyczne, dzięki którym – wyjaśnia prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku – możliwe jest wczesne wykrycie chorób serca. Organizatorzy akcji starali się zachęcić mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego do zmiany stylu życia. Codzienny ruch, gimnastyka, bieganie czy spacer są tymi elementami codziennego dnia, które pozwolą żyć zdrowiej, w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Badamy się, sprawdzamy swoje parametry zdrowia, ale również uczymy się, jak żyć aktywnie, jaką profilaktykę zdrowotną uprawiać, aby pozbyć się lub wyeliminować w przyszłości kłopoty ze zdrowiem – mówi Andrzej Sapiński, prezes szpitala.

Specjaliści od lat przekonują, że odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna przekładają się na życie wolne od chorób serca. Wystarczy codzienny 30-minutowy spacer oraz zmiana złych nawyków żywieniowych, aby zapewnić sobie zdrowe serce na długie lata.

Profilaktyka jest bardzo istotna, zwłaszcza w chorobach układu krążenia. Statystyki wskazują, że zagrożona jest nimi co druga osoba – zaznacza Agnieszka Grochulska, doktor nauk medycznych. Profilaktyka powinna być ukierunkowana na systematyczne badania przesiewowe w celu wykrycia czynników ryzyka i wpływania na te, na które to możliwe w wyborach stylu życia. Te z kolei powinny mieć przede wszystkim na celu likwidację otyłości i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Chętni mogli zapoznać się z technikami udzielania pierwszej pomocy, a także obyć trening z kijkami nordic walking pod okiem fachowców.

Myślę, że wiele osób, które korzysta z tej formy gimnastyki i relaksu, nieprawidłowo stosuje technikę nordic walking. Dlatego zachęcam do korzystania z instruktażu, naszych ulotek i treningu – mówi Jadwiga Stec, dyrektor ds. pielęgniarstwa w słupskim szpitalu – ponieważ niewłaściwe korzystanie z tej formy rehabilitacji może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Dzisiejsza akcja promująca profilaktykę spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Mimo że badania rozpoczęły się o godzinie 10, to pierwsi pacjenci pojawili się znacznie wcześniej. Warto nie być mądrym po szkodzie, szczególnie jeśli chodzi o własne zdrowie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.