K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupska geotermia

0

Słupscy radni pytają włodarzy miasta o możliwość wykorzystania zasobów geotermalnych znajdujących się pod Słupskiem. Wskazują, że sięgnięcie do naturalnych źródeł ciepła pomoże nie tylko uchronić się przed zanieczyszczeniami, ale także zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

Pod Słupskiem możemy mięć zasoby energii geotermalnej, która w przyszłości może posłużyć do ogrzania mieszkań. Z ogólnych informacji wynika, że pod miastem znajdują źródła wody podgrzane do temperatury około 70-75 stopni Celsjusza. Najpierw trzeba jednak zrobić odwierty, aby przekonać się, jak jest naprawdę. Słupscy radni w interpelacji do włodarzy pytają, czy Słupsk zamierza wiązać swoją przyszłość z geotermią. Tym bardziej że można pozyskać środki na badania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sytuacji gdy środki kwalifikowane z tego programu zwracane są samorządom w stu procentach, inwestycja wydaje się warta podjęcia. Tymczasem pierwszy argument samorządowców – zaznacza radny Robert Danielkiewicz – dotyczył właśnie braku pieniędzy.

Wydaje mi się, że przy stuprocentowym zwrocie kosztów kwalifikowanych samych badań warto po te pieniądze się schylić. Mamy pełnomocnika do spraw zielonej energii, pozostaje tylko pytanie, czy coś się dzieje na tym stanowisku w tym kontekście, bo chciałbym przypomnieć, że mocno eksploatowany był zimą temat smogu. W czasie bezwietrznej pogody, słonecznej, kiedy wszyscy palą w piecach, centrum miasta mamy mocno zanieczyszczone. W związku z powyższym uruchomienie takich badań byłoby wartością dodaną dla naszego środowiska – ocenia Robert Danielkiewicz.

Radny wskazuje, że sama wymiana pieców węglowych na gazowe w kilku kamienicach nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza. W samym 2016 roku z miejskiej elektrociepłowni wyemitowano do atmosfery ponad 100 tysięcy ton dwutlenku węgla. Ponadto postawienie na energię geotermalną przełożyłoby się na obniżenie rachunków. Interpelujący zwracają uwagę, że Słupsk – aspirując do miana zielonego miasta, powinien jak najszybciej zastanowić się nad wykorzystaniem gorących złóż wody.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.