K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Cmentarz dla zwierząt już otwarty

0

Dziś w podsłupskim Bierkowie oficjalnie otwarto cmentarz dla zwierząt domowych. To jedyne takie miejsce w regionie, gdzie zgodnie z prawem można pochować czworonożnych przyjaciół.

Spoczywisko dla zwierząt – jak nazwali to miejsce pomysłodawcy – jest już oficjalnie otwarte. Właściciele czworonogów często stoją przed trudnym wyborem, co po śmierci podopiecznych zrobić z ich zwłokami. Nie każdy godzi się na oddanie ciał do utylizacji, dlatego wiele osób decyduje się na pochówek w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dolina Pupilków w podsłupskim Bierkowie ma rozwiązać problem.

Chodzi o to, aby zwierzęta, które często stanowią integralną część naszych rodzin, są ich członkami, nareszcie spoczywały godnie – podkreśla prezydent miasta Robert Biedroń. – Dolina Pupilków to coś, co w Polsce i na świecie już jest, nie jesteśmy tu wyjątkiem, ale jesteśmy nim w regionie. Dlatego chciałbym podziękować pani wójt gminy Słupsk, Barbarze Dykier, że z nami współpracowała. Dziękuję także panu prezesowi PGK Janowi Gurgunowi, który był realizatorem tej inwestycji, przedstawicielom organizacji pozarządowych – pani prezes schroniska dla zwierząt – że podpowiadali, jak to ma wyglądać w praktyce, jak wprowadzić najlepsze rozwiązania.

Spoczywisko dla zwierząt podzielone jest na kilka sektorów. Odrębne alejki przeznaczone są dla gatunków rozmiarowo mniejszych i większych. Położenie Doliny Pupilków na uboczu miasta ma natomiast zagwarantować odwiedzającym spokój i komfort. Organizacje zajmujące się zwierzętami nie kryją zadowolenia z powstania tego miejsca.

Cieszymy się, że nareszcie w tym miejscu zwierzęta będą mogły godnie spocząć i nie będą narażone na wyciąganie zwłok, co zdarza się, jeśli pochowane są na terenach leśnych, gdzie grasują dziki czy lisy – podkreśla Barbara Aziukiewicz z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Dolina Pupilków obliczona została na 200 miejsc grzebalnych i ma już pierwszego lokatora – 14-letnią suczkę Melę. Koszt przygotowania spoczywiska wyniósł 100 tysięcy złotych, ale miasto liczy, że inwestycja się zwróci. Wydatek na pochówek zwierzęcia to około 250-320 złotych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.