K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Oszustwa w aplikacji

0

Mieszkańcy województwa pomorskiego będą informowani o próbach oszustw metodami na wnuczka lub policjanta. Komunikat pojawi się między innymi w aplikacji mobilnej – Regionalny System Ostrzegania – już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby.

Regionalny System Ostrzegania, w skrócie RSO, to darmowa aplikacja mobilna na telefon komórkowy, dzięki której w porę można uzyskać informację o zagrożeniu. Sierż. sztab. Marta Kandybowicz, p.o. oficera prasowego KPP w Lęborku wyjaśnia, że system działa od 2014 roku. Do tej pory informacje były ostrzeżeniami meteorologicznymi, hydrologicznymi czy dotyczącymi ruchu drogowego. Teraz mieszkańcy województwa pomorskiego mogą uzyskać informacje o próbach dokonywania oszustw metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.

Po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu dotyczącym próby dokonania oszustwa komunikat pojawia się w aplikacji oraz na stronie telegazety. Marta Kandybowicz mówi, że komunikat zawiera ogólną informację o sposobach działania sprawców. Aktywny jest przez osiem godzin.

RSO skierowany jest do wszystkich odbiorców systemu. Ma jednak na celu uwrażliwienie osób młodych, które zazwyczaj z niego korzystają, aby zwróciły uwagę na bliskich – seniorów oraz inne osoby z otoczenia mogące stać się ofiarami oszustów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.