K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ujarzmią bilbordy

0

Słupsk szykuje się do wprowadzenia w życie ustawy krajobrazowej, która ma uregulować funkcjonowanie reklam w przestrzeni miejskiej. W tym celu niedługo ruszą konsultacje społeczne.

Setki wielkopowierzchniowych bilbordów i tysiące mniejszych rozmiarowo reklam od lat wprowadzają chaos i psują miejską przestrzeń. Dotychczas dość swobodne przepisy skutkowały zalewaniem fasad budynków kolorowymi banerami. Teraz może się to zmienić. Od września obowiązuje ustawa krajobrazowa, która daje samorządom narzędzia do uregulowanie tej sytuacji. Słupski magistrat zaczął już prace nad swoją uchwałą krajobrazową, w której znajdą się precyzyjne warunki ekspozycji reklam.

W całej Polsce Łódź była pierwszym miastem, w którym przygotowano się do zapisów nowego prawa. Zobowiązane do uregulowania zasad porządkujących krajobraz miejski są jednak wszystkie samorządy. Teraz przyszedł czas na władze Słupska.

Zaczynamy konsultacje razem z Uniwersytetem Warszawskim. Stworzyliśmy platformę konsultacyjną związaną z uchwała krajobrazową. Celem konsultacji miejskich jest przygotowanie najlepszego jej modelu – podkreślił prezydent miasta Robert Biedroń.

Konsultację będą prowadzone inaczej niż do tej pory, bo dwuetapowo. Najpierw, do 28 kwietnia, słupszczanie będą mogli składać uwagi odnośnie samych materiałów informacyjnych, pozwalających lepiej zrozumieć uchwałę. Można to zrobić poprzez stronę internetową slupsk.wdialogu.is.uw.edu.pl. Następnie, na przełomie maja i czerwca, odbędą się właściwe konsultacje z mieszkańcami. Urzędnicy mają nadzieję, że wdrażana ustawa poprawi estetykę miasta i uporządkuje przestrzeń publiczną.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.