K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czworonożny fantom

0

Technikum Weterynaryjne przy Zespole Szkół Informatycznych może pochwalić się wyjątkowym nabytkiem. Jest nim fantom psa, który ma służyć uczniom placówki do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy temu gatunkowi zwierząt.

Do Technikum Weterynaryjnego przy Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku trafił niedawno cenny nabytek. Szkoła zakupiła na potrzeby zajęć unikalny fantom psa, który ma służyć uczniom do ćwiczeń.

Anna Wnuk – lekarz weterynarii i nauczyciel – wyjaśnia, że jest to fantom najbardziej zaawansowany technologicznie wśród dostępnych na rynku. Trafił do szkoły ze Stanów Zjednoczonych. Uczniowie mogą się na nim uczyć udzielania pierwszej pomocy, między innymi dokładnego ucisku klatki piersiowej, odpowiednich wdechów czy reanimacji usta – nos (fantom ma wymienne ustniki). Dodatkowo mogą uczyć się iniekcji domięśniowych, podskórnych i dożylnych, zakładania wenflonów, podłączania kroplówki, transfuzji krwi, sprawdzania tętna, a więc wszystkiego, czego nie mogliby nauczyć się w praktyce z żywym zwierzęciem.

Uczniowie nie mogą jeszcze wykonywać czynności na zwierzętach, ponieważ upoważnieni do tego są jedynie lekarze weterynarii. Czworonożny fantom został wyposażony w szereg funkcji oraz narzędzi, które mają pomóc w zdobyciu koniecznych umiejętności. Anna Wnuk dodaje, że fantom ma dwa worki, do których można wlać płyny służące do infuzji, kroplówki. Na wyposażeniu są wymienne ustniki, rurki do intubacji i prowadzące do klatki piersiowej. Można je wymieniać, by nie gromadziły bakterii, a następnie dezynfekować. Razem z fantomem szkoła wzbogaciła się o wszystko, co przyszłym technikom weterynarii będzie potrzebne do pracy z psem.

Wart niemal 10 tysięcy złotych fantom jest już wykorzystywany na zajęciach praktycznych. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć zabiegi resuscytacji oraz pomiaru tętna. W ramach zajęć czeka ich pełne wykorzystanie funkcji tego nowoczesnego sprzętu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.