K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

S6 dopiero za trzy lata

2

Odcinek drogi ekspresowej S6 pomiędzy Koszalinem i Lęborkiem będzie realizowany w 2021 roku. Taką deklarację podczas wczorajszej wizyty w Słupsku złożył wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Droga ekspresowa S6 to kluczowa inwestycja infrastrukturalna dla ziemi słupskiej. Z przeprowadzonych analiz wynika, że jesteśmy jednym z najbardziej wykluczonych komunikacyjnie regionów w kraju. Na spotkaniu z samorządowcami z ust wiceministra Jerzego Szmita padły, co prawda, zapewniania, że droga powstanie, ale dopiero w 2021 roku. Jak zawsze przeszkodą uniemożliwiającą wcześniejsze rozpoczęcie budowy jest brak funduszy.

Dzisiaj mówimy szczerze i otwarcie – realizacja S6 na odcinku, na którym Słupsk leży w centrum, jest możliwa, ale nie w ramach najbliższych 2-3 lat, czy 3,5 roku. Rzecz w tym, że po naszych poprzednikach odziedziczyliśmy program, który jest dwukrotnie przeszacowany, i nie ma możliwości w ramach zaplanowanego horyzontu czasu zrealizowania inwestycji, które były w nim przewidziane – poinformował Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Wicemister przekonywał, że sytuacja komunikacyjna Słupska w najbliższych trzech latach i tak znacząco się poprawi. Trasa S6, która w tym czasie sięgnie Koszalina z jednej i Lęborka z drugiej strony znacząco ma poprawić przepustowość korytarza transportowego do Gdańska i Szczecina. Pewne obawy zrodziło natomiast pojawienie się informacji o planach powstania drogi do Władysławowa, która miałaby zastąpić ekspresówkę. Jerzy Szmit zaprzeczył jednak takim spekulacjom. Sami samorządowcy po spotkaniu czuli niedosyt.

Usłyszeliśmy, że droga nie będzie realizowana do końca kadencji obecnie rządzących i to na pewno jest rozczarowanie – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska. – To na pewno jest rozczarowanie, szczególnie że pamiętam podczas kampanii wyborczej, jak Prawo i Sprawiedliwość obiecywało nam, że droga zostanie zrobiona, że powołane będzie województwo środkowopomorskie. Żadna z tych obietnic nie została dotrzymana. Pan minister powiedział, że najwcześniej trasa ta będzie realizowana w 2021 roku. To rozczarowuje, a przypominam, że wszystkie dokumenty, uzgodnienia środowiskowe są zatwierdzone, zaakceptowane. Nic tylko budować. Droga ma kosztować pomad miliard złotych – to nie są ogromne pieniądze w skali budżetu państwa.

Podobną opinię dotyczącą kosztów realizacji odcinka drogi ekspresowej S6 pomiędzy Koszalinem a Lęborkiem wyraził też Jan Czechowicz, prezes SIPH. Dodatkowym atutem jest ukształtowanie terenu – równa powierzchnia – oraz sprzyjające inwestycji rozplanowanie przebiegu trasy, która omijać ma większe miejscowości.

Nie tylko S6 była tematem rozmów z przedstawicielem resortu infrastruktury i budownictwa. Podjęto także kwestię innej ważnej dla regionu drogi – krajowej dwudziestki jedynki – oraz modernizacji transportu kolejowego. Wczorajsze zebranie na pewno nie przyniosło satysfakcjonującej słupszczan odpowiedzi w sprawie ekspresówki. Samorządowcy i przedsiębiorcy nie składają broni i zapowiadają dalsze akcje mające nakłonić rząd do zmiany decyzji.

Dyskusja2 komentarze

  1. Budowa powyższej drogi może być rozpoczęta jeszcze w tym roku. Jest tylko jeden warunek – Biedroń musi złożyć rezygnację z zajmowanego stanowiska. To jest bardzo prosty test czy Biedroniowi zależy na Słupsku i zrezygnuje, czy też niezważając na interes mieszkańców Słupska pozostanie na stanowisku. Czy ktoś ma wątpliwości co zrobi?

    • Rodzice Andrzejka

      Andrzejku czy aby z twoim zdrowiem wszystko jest w porządku? Martwimy się o ciebie bardzo, rodzina.