K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupskie urodziny Waldorffa

0

Już w niedzielę, 30 kwietnia, odbędzie się w Słupsku trzecia edycja świętowania urodzin Jerzego Waldorffa. W parku imienia pisarza i krytyka muzycznego, pod pomnikiem Karola Szymanowskiego, odbędzie się koncert orkiestry symfonicznej.

W niedzielne południe przy pomniku Karola Szymanowskiego w Słupsku odbędzie się świętowanie urodzin Jerzego Waldorffa. To już trzecia edycja wydarzenia poświęconego znanemu pisarzowi, publicyście oraz krytykowi muzycznemu, któremu Słupsk przyznał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Happening poświęcony urodzinom Jerzego Waldorffa wiązać się będzie przede wszystkim z koncertem orkiestry symfonicznej pod batutą Bohdana Jarmołowicza. W programie miłośnicy muzyki usłyszą utwory pochodzące z różnych epok, głównie z romantyzmu, np. Antonína Dvořáka, Piotra Czajkowskiego czy Fryderyka Chopina. Pojawią się także inne kompozycje – Wolfganga Amadeusza Mozarta, Karola Szymanowskiego i Krzesimira Dębskiego.

To już 107. rocznica urodzin Jerzego Waldorffa, który znany był jako popularyzator kultury muzycznej na łamach prasy, radia i telewizji. Był jedną z barwniejszych postaci czasów PRL, wyróżniającą się niebanalną osobowością oraz językiem.

Urodziny Jerzego Waldorffa, przyjaciela Słupska, Festiwalu Pianistyki Polskiej, jego bywalca, obchodzimy po raz trzeci – mówi Joanna Kubacka z impresariatu artystycznego Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. – Był znakomitym publicystą, muzykologiem, autorem wielu książek o tematyce muzycznej, także autora bardzo poczytnej rubryki w tygodniku Polityka pn. „Muzyka łagodzi obyczaje”.

Organizatorzy szykują także dla publiczności niemałą atrakcję pozakoncertową. Będą to fragmenty wypowiedzi, wywiadów Jerzego Waldorffa, których udzielił dziennikarzom Radia Koszalin, a które zebrani pod pomnikiem Karola Szymanowskiego będą mogli usłyszeć z odtworzonych taśm.

Podczas happeningu, którego formuła zapowiada wiele innych jeszcze niespodzianek, odwiedzający będą mogli nabyć okolicznościowe przypinki oraz porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, którzy podzielą się wspomnieniami o pisarzu. Jeśli pogoda nie dopisze – a takie są prognozy – koncert zostanie przeniesiony do budynku filharmonii.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.