K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kaszubskie recytacje

0

W Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku odbyły się eliminację do 46. edycji Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô mòwa”. Udział wzięli uczniowie szkół ze Słupska i okolic.

Eliminacje powiatowe 46. edycji Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô mòwa” odbyły się w piątek w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Henryka Pobożnego w Słupsku. W eliminacjach brali udział uczniowie ze szkół w mieście i powiecie, którzy recytowali w języku kaszubskim wybrane przez siebie wiersze lub fragmenty prozy. Pośród autorów tekstów prezentowanych przez konkursowiczów Karolina Keler, nauczyciel języka kaszubskiego w SP 2, wymienia Eugeniusza Pryczkowskiego, Tomasza Fopkego, Stanisława Jankego, Bożenę Ługowską, Annę Łajming. Wybór współczesnej literatury kaszubskiej jest dziś już znaczący.

W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół w Dębnicy Kaszubskiej, Gogolewa, Motarzyna, Sycewic, Kwakowa, Głobina oraz Słupska. Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe: klasy I-III i IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazja. Zwycięzcy eliminacji powiatowych w każdej z kategorii pojadą w maju na finał tego najbardziej prestiżowego recytatorskiego konkursu kaszubskiego do Chmielna.

Konkurs odbywał się w sali udekorowanej motywami kaszubskimi. Natomiast uczestnicy oprócz zaawansowanego posługiwania się językiem kaszubskim prezentowali także regionalne stroje.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.