K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Piątek na świeżym powietrzu

0

W piątek w Słupsku odbyły się dwa wydarzenia na świeżym powietrzu – Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy na terenie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i happening „Ekoludzie”, zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych.

O godzinie 10 przy Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszej edycji Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy. Uczestnicy, którymi byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu słupskiego, rywalizowali w pięciu konkurencjach. Były to specjalnie rozpisane scenariusze, według których należało wykonać poszczególne zadania, m.in. udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, opatrując złamania lub pomagając zatamować krwawienie.

Zmagania ratownicze na świeżym powietrzu otworzył Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski. Pierwsza odsłona tego wydarzenia zapoczątkowała trwałe uczestnictwo powiatu w organizacji Olimpiady Pierwszej Pomocy.

Po zaciętej rywalizacji na podium uplasowały się następujące drużyny: Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupska na pierwszym miejscu, Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy na drugim, a Społeczne Gimnazjum z Niepoględzia na miejscu trzecim.

*

Z kolei w Parku Kultury i Wypoczynku miał miejsce przygotowany przez Zespół Szkół Technicznych happening „Ekoludzie”. Uczniowie popularnego Drzewniaka wraz z niemieckimi gośćmi z Kolonii podsumowali wspólnie prowadzony projekt w ramach europejskiej wymiany uczniów.

Trwa on od listopada 2016 roku do listopada roku 2017. W tej chwili grupa niemiecka przyjechała do nas, i jest to część realizacji tego projektu, natomiast drugi etap zaplanowany jest na wrzesień, kiedy nasza młodzież pojedzie do Niemiec – mówi Grażyna Zienkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku.

Znakiem tej integracji stały się właśnie figury „ekoludzi”, które powstały z odpadów wtórnych. Każda wykonana z innych materiałów, co ma symbolizować ludzką różnorodność.

Każdy z nas jest inny ze swoimi słabościami, mocnymi stronami, ułomnościami, ale wszyscy jesteśmy potrzebni społeczeństwu, możemy wnieść do niego swój wkład – zaznacza Elżbieta Saba, koordynator projektu. – To jest powiązanie z hasłem przewodnim projektu „Szkoła równych szans”. Natomiast co do przesłania ekologiczngo – każdy ekoludek jest obklejony surowcami naturalnymi – np. muszlami, wełną, wikliną, okleiną drzewną – bądź wtórnymi, jak tworzywa sztuczne, np. puszki. To symbolizuje, po pierwsze, jak dużo śmieci produkujemy, po drugie, warunkiem dbania o środowisko jest segregacja i zmniejszenie ilości śmieci.

Happening przygotowano, aby zachęcić słupszczan do większej ochrony środowiska oraz redukcji liczby wytwarzanych odpadów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.