K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zgniatając puszki

0

Uczennice Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku zostały finalistkami X edycji konkursu „Młody Innowator”. W ramach rywalizacji skonstruowały one prototyp urządzenia do zgniatania puszek oraz butelek plastikowych.

Dziesiąta edycja ogólnopolskiego konkursu „Młody Innowator” doczekała się w tym roku finalistów ze Słupska. W ramach rywalizacji dwie uczennice z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku skonstruowały prototyp urządzenia do zgniatania puszek i plastikowych butelek.

Pomysłodawczynie urządzenia musiały nie tylko wykazać się umiejętnościami zaprojektowania i wykonania przedmiotu, ale także dokonać opisu samego procesu technologicznego, wykazując wady i zalety końcowego produktu i wskazując grupę docelową jego użytkowników. Oprócz tego – podkreśla Monika Skwarek, nauczyciel matematyki i opiekunka finalistek – zobowiązane były stworzyć ulotkę reklamową, która jak najlepiej informowałaby o urządzeniu, jego funkcjonalności, sposobie użytkowania etc.

Sam prototyp wykonany jest stabilnie, to nie jest przedmiot z kartonu, makieta, jak można by pomyśleć, ale urządzenie metalowe, do którego rzeczywiście można włożyć puszkę, i ona zostanie zgnieciona przy prawidłowym jego użyciu. Wysiłku było dużo, dziewczyny musiały wykonać także prace prototypowe, które również należało załączyć. Bardzo im gratuluję i – liczę na coś więcej w konkursie – mówi Monika Skwarek.

Szkoła bierze udział w konkursie „Młody Innowator” po raz pierwszy. Mając jedynie miesiąc na wykonanie urządzenia, finalistki musiały wykazać się w równej mierze umiejętnościami projektowania i manualnymi.

Sam pomysł urządzenia powstał na szkolnym korytarzu – przyznaje uczennica Katarzyna Wrońska – kiedy siedziałyśmy i rozmawiałyśmy, jak ulepszyć sobie życie i na czym skupić się najbardziej. Doszłyśmy do wniosku, że chodzi nam nie tylko ekologię, typowe segregowanie śmieci, ale o coś, co pozgniatałoby te wszystkie puszki, butelki plastikowe, a co zarazem byłoby dość bezpieczne, łatwe w obsłudze i montowaniu, i przy tym – niezbyt drogie w tworzeniu.

Wykonanie nie było trudne – dodaje finalistka Joanna Kołodziejska. – Wszystko pozbierane było z domu, wykonane z metalu, pospawane, poskręcane.

Konkurs „Młody Innowator” organizowany jest przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Towarzystwo Kultury Technicznej oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Udział w nim biorą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.