K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mandala z bohaterami

0

Lęborska biblioteka zaprasza dzieci z powiatu do rysowania mandali z przygodami Pana Kuleczki i jego współlokatorów – bohaterów książek Wojciecha Widłaka. Prace można składać jeszcze do 8 maja.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku ogłosiła konkurs plastyczny pod nazwą „Mandale z Panem Kuleczką”. Prace, wykonane dowolną techniką, mają nawiązywać do bohaterów książek autorstwa Wojciecha Widłaka. Emilia Wenta, kierownik działu dla dzieci i młodzieży MBP w Lęborku zwraca uwagę na to, że inspiratorką powstania tych książek była ilustratorka, Elżbieta Wasiuczyńska. Najpierw narysowała Pana Kuleczkę i jego podopiecznych, czyli refleksyjnego psa Pypcia, neurotyczną kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk, a dopiero potem powstały ich historie napisane przez Wojciecha Widłaka. Bibliotekarka zachęca do zaglądania na stronę internetową z blogiem ilustratorki, gdzie można znaleźć wiele innych inspirujących ilustracji.

W ramach konkursu najciekawsze propozycje wykonane przez dzieci z klas I-III szkół podstawowych z powiatu lęborskiego zostaną wyróżnione i nagrodzone. Emilia Wenta dodaje, że informacje o konkursie zostały wysłane do szkół w całym powiecie, więc można mieć nadzieję na dużą liczbę uczestników.

Tworzenie mandali pobudza i rozwija twórcze myślenie, które jest podstawą kreatywności. Te rysunki tworzone na podstawie koła z wywodzą się wprawdzie z kultury hinduskiej, ale rozpowszechniły się na zachodzie za sprawą szwajcarskiego psychiatry i psychoanalityka Carla Gustava Junga.

Docenione w nich zostały przede wszystkim aspekty terapeutyczne – mówi Emilia Wenta – ponieważ udowodniono, że mandale uspokajają, zapewniają harmonię wewnętrzną. W tej chwili najczęściej możemy je spotkać w kolorowankach dla dorosłych, ale jest to też świetna technika wykorzystywana w pracy z dziećmi.

Prace należy przynosić do działu dla dzieci lęborskiej książnicy w terminie do 8 maja. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 maja podczas zakończenia tygodnia bibliotek.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.