K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Matura 2017

0

Od czwartku, 4 maja, uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych biedzą się nad kolejnymi zadaniami egzaminu maturalnego. Muszą wykazać się wiedzą z języka polskiego i obcego, matematyki oraz wybranych przedmiotów dodatkowych.

Koniec majowego weekendu dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oznaczał początek egzaminów maturalnych. Maturzyści zasiedli do pisania najważniejszego w życiu sprawdzianu już w czwartek, 4 maja. Rozpoczęli testem z języka polskiego. Dzień później natomiast czekało ich starcie z królową nauk.

W Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku matematykę zdawało 169 abiturientów. Egzamin przeprowadzony został w siedmiu salach lekcyjnych oraz w sali gimnastycznej.

Jeżeli chodzi o stan emocji maturzystów, to – myślę – dzisiaj są one trochę wyższe niż w dniu wczorajszym, bo matematyka jest przedmiotem zdecydowanie trudniejszym – mówi Iwona Wojtkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku – ale mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Są dobrze przygotowani, spodziewali się mniej więcej charakteru zadań, z którymi dzisiaj muszą się zmagać. Trzymam za nich kciuki!

Podczas czwartkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawiły się między innymi fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz artykuły o tematyce popularnonaukowej. W części otwartej maturzyści musieli wybrać pomiędzy tematem dotyczącym pracy na podstawie „Ziemi, planety ludzi” Antoine`a de Saint-Exupery`ego a analizą wiersza „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego.

W odniesieniu do wyników z matematyki nieznacznie, ale powoli z roku na rok pojawiają się coraz lepsze oceny. Dyrektor Iwona Wojtkiewicz zastrzega, że nie jest to radykalny skok, jednak analizując poszczególne lata, są to efekty satysfakcjonujące i młodzież, i kadrę nauczycielską.

To znaczy, że idziemy, jeżeli chodzi o nauczanie matematyki, w dobrym kierunku – zaznacza dyrektor ZSA. – Generalnie zdawalność ze wszystkich przedmiotów na egzaminie maturalnym jest dosyć wysoka, bo wynosi około 80 procent.

W całym kraju do egzaminu maturalnego podchodzi w tym roku ponad 280 tysięcy uczniów. Od poniedziałku czekają na nich testy z języków obcych oraz wybranych przedmiotów dodatkowych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.