K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień niepełnosprawnych

0

Wieżę zbudowaną z dziecięcych marzeń wzniesiono dziś podczas świętowania Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Impreza miała przełamywać bariery, z którymi niepełnosprawni borykają się na co dzień.

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej pokazuje, że największe bariery między ludźmi rodzą się głównie w nas samych. Impreza, w której uczestniczyły dzieci z różnymi zaburzeniami udowodniła, że wszyscy posiadamy podobne pragnienia, bez względu na to kim jesteśmy. Głównym punktem zabawy było stworzenie wieży marzeń.

Godność osoby niepełnosprawnej – mówi Renata Wismont ze Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dajemy Radość” – to wspólne życie w społeczeństwie. Wspólne tworzenie i uczestniczenie w rzeczywistości. Bez wykluczania, a z uwzględnianiem obecności i potrzeb osób niepełnosprawnych. Taka impreza jest okazją do pokazania, szczególnie najmłodszym, różnych form wspólnej zabawy.

Wieżę marzeń zbudowano z setek kolorowych kartonowych pudełek, na których każdy mógł umieścić własne pragnienie. Mimo, iż takie imprezy integracyjne cieszą się coraz większą popularnością, to jest jeszcze wiele do zrobienia, aby lepiej zrozumieć osoby niepełnosprawne. Magdalena Skóra, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku zwraca uwagę na bardzo ważną sprawę, jaką jest wychowanie. To, co z domy wynosimy, to często strach, obawa, które nas blokują – mówi dyrektorka. Uważa, że jeżeli strachu się pozbędziemy, to tak naprawdę przestają istnieć bariery, co najlepiej było widać podczas takiej imprezy, wspólnej zabawy.

Organizatorzy chcieli także pokazać dzisiaj osobom zdrowym, z jakimi trudnościami na co dzień muszą się zmagać ludzie niepełnosprawni. Wiele z nich to przeszkody infrastrukturalne uniemożliwiające poruszanie się na wózkach inwalidzkich, czy brak odpowiednio przeszkolonych osób w urzędach. Godność takich osób, to przede wszystkim umożliwienie im normalnego życia w społeczeństwie, na równi z innymi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.