K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nocą w muzeum

0

Skrybowie, kopiści, drukarze” pod takim hasłem odbędzie się w Lęborku tegoroczna edycja Nocy Muzeów. W sobotę, 20 maja, udostępnione będą zwiedzającym nie tylko sale wystawowe w muzeum oraz basztach, ale i pomieszczenie ratuszowego skarbca.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów zwiedzający muzea, galerie i instytucje kultury mogą nieodpłatnie skorzystać z okazji poznania zbiorów i wystaw tych placówek. W Lęborku to wydarzenie, wzbogacone wieloma dodatkowymi atrakcjami, odbędzie się już 20 maja.

Iwona Szymankiewicz z Muzeum w Lęborku, zapowiadając ciąg nocnych imprez zwróciła uwagę na to, że nie bez powodu stoi na tle XIX-wiecznego witraża pochodzącego z lęborskiej drukarni. Otóż tegoroczne hasło lęborskiej edycji Nocy Muzeów, to „Skrybowie, kopiści, drukarze”. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono wiele instytucji. W tym roku otworzony zostanie skarbiec w ratuszu, gdzie podziwiać będzie można zbiory miejscowego koła numizmatycznego. Młodzieżowy Dom Kultury przygotowuje pokazy pisania gęsim piórem, pieczętowania pism lakiem. Z zaproszenia skorzystało Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa w Grębocinie, które szykuje specjalne atrakcje w siedzibie lęborskiej placówki muzealnej. W sanktuarium św. Jakuba odbędzie się koncert muzyki kameralnej przygotowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Lęborku.

W tym roku – obok innych – będzie otwarta również baszta Komitetu Terenowego Naczelnej Organizacji Technicznej w Lęborku, w której będą prowadzone zawody w pisaniu na maszynie na czas. To jednak nie wszystkie propozycje, jakie przygotowano z myślą o mieszkańcach miasta i okolic. Iwona Szymankiewicz zapewnia, że nie zabraknie konkursu, który tematycznie będzie nawiązywał do drukarstwa. Szczegóły poznać będzie można 20 maja po godz. 20, kiedy to rozpoczną się muzealne imprezy.

W tę niepowtarzalną noc na nudę nie będą mogły narzekać dzieci, które wraz z rodzicami – jak pokazały lata poprzednie – chętnie biorą udział w przedsięwzięciu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.